Чим і як вирівняти ділянку швидко і недорого – покрокова інструкція з описом і реальними прикладами

Огляд найбільш ефективних методик, для того, що б вирівняти ділянку своїми руками в найкоротші терміни. Вибір техніки, схеми, секрети і рекомендації як не переплачувати.

Якщо вам попався дачну ділянку з нерівною поверхнею, непридатною для будівництва та вирощування овочевих культур, виноградників і дерев, то доводиться самостійно вирішувати питання про приведення землі до єдиного рівня. Існує кілька способів, як вирівняти ділянку на дачі.

Поради експертів допоможуть розібратися з кожним випадком індивідуально.

Передумови для виведення єдиного рівня

З якихось причин може знадобитися вирівнювання землі:

 • На схилах будівництво будинків вимагає зведення додаткових конструкцій, укріплення фундаменту та стін, розробки індивідуального проекту, що призводить до збільшення витрат та кошторис на будівництво виростає в кілька разів;
 • Горбиста поверхня призводить до накопиченню талої та дощової води в ямках, розмивання ґрунтів, підтоплення;
 • Городні культури будуть отримувати неоднакове кількість води, яка буде стікати, вимиваючи родючий шар. Згодом це призведе до виснаження землі, опесчаниванию;
 • Глинисті грунти і суглинки не відразу вбирають вологу. Вона стікає, не потрапляючи до рослин;
 • На рівній поверхні простіше забудовуватися. Досить вирівняти ділянку з ухилом. Всі будівельні роботи ведуться з використанням водяного, лазерного рівня, виска, тому майданчик при всіх типах робіт попередньо вирівнюється.

Особливості проведення робіт

Як правило, якщо на ділянці планується житловий будинок, то спочатку проводять будівельні роботи безпосередньо на конкретній площі, щоб не розводити бруд і не засмітити родючі землі. Після закінчення будівництва переходять до вирівнювання ділянки під газон, сад, побутові потреби.

Способи і методи

Вирівняти землю на ділянці можна двома способами: вручну і механічно. Кожен з них вимагає набору спеціальної техніки та інструментів, навичок роботи з ними.

Який метод підійде саме вашій ділянці залежить від розмірів землі, характеру схилів.

Облаштування ділянки своїми руками

Ручний спосіб підійде для невеликих наділів в 4-6 соток. Знадобляться инструменты:

 • Лопаты;
 • Грабли;
 • Веревка;
 • Рівень (будівельний прилад);
 • Тачка для вивезення сміття, каменів, гілок;
 • Найпростіша борона, набір дощок для збірки.

Для облаштування гарного зеленого газону допускається наявність ухилу не більше 3о. Рулони розгортають на підготовлену поверхню.

Переорювання плугом

Невеликі нерівності усуваються шляхом переорювання верхнього шару землі, видалення горбів і підсипання в низинах. Борона призначена для розпушування і перетягування землі по ходу руху. Пристосування являє собою невеликий каркас з кілками, які заглиблюються в землю на 5-20 см і переміщується смугами по полю. Таким чином вирівнюється земля на ділянці, зникають дрібні ямки і горбики, закладаються тріщини. Якщо залишаються невеликі піднесення, їх прибирають лопатою. Після перевірки рівня нівеліром пухку землю ущільнюють, трамбують ручним катком.

Точність розрахунків

Інша методика радить спершу визначити рівень з допомогою натягнутої мотузки. І з цієї нитки підсипають або зносять пагорби землі лопатою, розрівнюють граблями. Для цього в грунт вбивають кілька кілків, підв’язують мотузку і виставляють її по рівню. Такий спосіб підходить для невеликих площ з незначними перепадами висот. Докладну інструкцію, як вирівняти ділянку своїми руками, та відео до нього можна знайти на сторінках сайту.

В яких випадках доцільно використовувати техніку

Механічній обробці з використанням різної техніки піддаються землі площею від 7 соток. Використовуються трактори, культиватори, екскаватори. Роботи виконуються швидко, але обходяться дорожче.

Вирівняти ділянку трактором – найбільш простий спосіб за умови достатнього місця для проїзду поворотів, наявності значних перепадів. В ході робіт використовують різні насадки: плуг, відвал, борона, планувальник. Техніка дозволяє впоратися з будь-якими типами ґрунтів. В тому числі, висохлими, скам’янілими.

Важливо: трактор не працює на місцевості з ухилом більше 12о , складною, звивистій конфігурації.

Правильно вирівняти ділянку дозволяє компактний культиватор з набором насадок. Спосіб обробки землі схожий з тракторним. Потужність пристрою дозволяє з легкістю впоратися з будь-якою поставленою задачею. Він ідеально підійде для невеликих ділянок, окремих смуг під газон. Вирівнювання проходить у два етапи:

 1. Розпушування плугом.
 2. Ущільненням катком.

Нові тенденції

Сучасні технології пропонують послугу обробки пором, який нагадує полив окропом. Такий метод дозволяє розм’якшити верхній шар грунту і вирівняти його граблями.

Перевагою є одночасне знищення комах, шкідників, бур’янів. Пара проникає на глибину 30 див. Можливе внесення добрив, сірки, мідного купоросу. Спосіб також застосовується для обробки дерев, чагарників ранньою весною.

Цікаво: якщо ділянка має занадто великий ухил, розробляють проект за каскадним рішенням. Весь ділянку розбивають на сходи і вирівнюють кожну окремо під індивідуальну висоту горизонту. Виглядає оригінально, можна цікаво обіграти в ландшафтному дизайні з використанням декоративних елементів.

Коли проводяться роботи

Оптимальний час для проведення робіт з усунення перепадів весна, коли земля зберігає ще достатню вологість.

Осінні роботи будуть полягати у глибокому розпушуванні. За зиму грунт насититься вологою і з нею простіше і зручніше буде працювати.

Ціна питання

Вартість робіт по вирівнюванню ділянки залежить від наявності пнів і дерев, які потрібно викорчовувати, площі оброблюваної землі. За один стовбур середня ціна складе 15-25 тис. руб. використання трактора обійдеться ще в 17 тис. руб. На питання, скільки коштує вирівняти ділянку, можна сміливо відповідати – дорого. Фахівець з технікою або бригада будівельників впорається з роботою протягом одного робочого дня.

Процес рівномірного розподілу грунту дозволяє з максимальною практичністю використовувати кожну п’ядь землі під забудову чи город.