Деревяна альтанка своїми руками – 100 фото готових ідей: докладна інструкція від фундаменту до даху

Як зробити красиву і функціональну альтанку з дерева на дачній ділянці? В огляді є готова інструкція з описом, а також фото побудованих деревяних альтанок.

Дуже популярним елементом малих архітектурних форм садового дизайну домовласники називають альтанку. Вдало підібрати стиль, виконати розрахунок геометричних розмірів і вибрати форму садової альтанки допоможе перегляд на спеціалізованих сайтах численних фото альтанок з дерева.

Поширені види садових альтанок

Звичка проводити час в альтанках на тлі мальовничих пейзажів з’явилася точно не в часи епохи розвиненого соціалізму, а йде корінням в глибоку старовину. Ці легкі споруди конструктивно підрозділяють на три види:

 • відкриті. Ці споруди використовуються виключно в літній період і знайшли широке поширення в дачних кооперативах.
 • напіввідкриті. Основними конструктивними елементами таких споруд є вертикальні опори з чіткими межами внутрішнього простору і просте покриття.
 • закриті. Такі споруди забезпечують електроенергією, мангалом, кухонного та столового меблями, що дозволяє функціонально використовувати приміщення в будь-який час року.

Альтанки з дерева для дачі можуть примикати до стіни будиночка і виглядати як прибудова, але частіше, її розташовують окремо від розташованої будівлі.

Конструктивні особливості альтанок

Перед тим як зробити альтанку з дерева слід виконати робочі креслення і розуміти порядок з’єднання деталей між собою, щоб вийшов міцний каркас. В основі споруди знаходиться нижній пояс, на який встановлюються в кожному кутку вертикально несучі стовпи з бруса.

Таким же чином влаштовують верхній обв’язувальний пояс, який жорстко скріплює між собою вертикально стоять стовпи в єдину конструкцію, утворюючи міцний каркас. Кроквяна система даху може мати різну форму.

Стилістика споруд

Бажано, але не обов’язково, щоб тип альтанки повністю відповідав загальному архітектурному стилю будівель і дизайнерському оформленню території земельної ділянки. Короткий огляд дозволяє виділити декілька найбільш поширених стилів:

 • класика. Така альтанка повинна мати правильну геометричну форму, чотири або шість граней. В цьому стилі вітається симетрія ліній, відповідність пропорцій, гармонія форм;
 • сільський. Виготовляють альтанку виключно з натуральної деревини з використанням для декору елементів різьбленого орнаменту;
 • далекосхідний. В цьому стилі вітається простота форм, стриманість, гармонія. Акцентним конструктивним елементом є дах, яка відрізняється своєю незвичайною формою.

Технологічний процес будівництва дерев’яної альтанки

В якості прикладу можна переглянути відео-уроки на спеціалізованих сайтах. Реалізація хорошої ідеї відбувається за планом виконання робіт:

 • розробка проектної документації, схем з геометричними розмірами альтанки, типом підстави, обраним матеріалом для основи і конструкції альтанки, специфікацій необхідних для будівництва матеріалів;
 • після заготівлі необхідних матеріалів слід підготувати підставу, виконати влаштування фундаменту;
 • з дерев’яного бруса виконують нижню і верхню обв’язку прямокутної конструкції альтанки по вертикальних несучих стовпів;
 • монтаж кроквяної системи і м’якої покрівлі виконують по зібраному каркаса альтанки;
 • заключним етапом робіт є комплекс заходів з вогнезахисту конструкцій та надання естетичного вигляду.

Підготовчі роботи

Вибраний для будівництва дерев’яної альтанки ділянка повинна бути рівним, відкритим, захищений від підтоплення ґрунтовими і паводковими водами. В залежності від конструктивної особливості дерев’яної споруди знадобиться пристрій стрічкового фундаменту, монолітної плити або стовпчиків. Загальна вага споруди може досягати 5000 кг, тому є необхідність у надійному і міцному фундаменті.

Форма альтанки

Вибираючи форму садової альтанки з дерева з мангалом і піччю барбекю, слід враховувати той факт, що в конструкції даху потрібно передбачити отвір. Фахівці дизайнерського оформлення присадибних ділянок пропонують замовникам найбільш популярні форми дерев’яних альтанок:

 • прямокутні з двосхилим дахом;
 • багатогранні з ламаним формою даху;
 • круглі з конусною формою даху.

По периметру альтанки часто висаджують кущі плюща або винограду.

Рекомендації профільних фахівців

Для пристрою фундаменту для дерев’яної альтанки можна використовувати поліхлорвінілові каналізаційні труби. Матеріал має достатню міцність і не піддається корозії. Конструктивні елементи підлоги обов’язково повинні пройти попередню просочення антисептиком.

Професійно виконані креслення альтанки з дерева, розрахунок несучої здатності кроквяної системи дозволить заощадити будівельні матеріали і зберегти міцність конструкції.

Основа під спорудження

Перед тим як побудувати альтанку з дерева на присадибній ділянці, необхідно спочатку виконати комплекс земляних робіт і надійний фундамент.

В залежності від геометричних розмірів і форми альтанки фундамент може бути виконаний у вигляді монолітної армованої плити або стрічки, на цегляних стовпчиках, з використанням несучих опор з поліхлорвінілових або азбестоцементних труб.

Матеріали та інструменти

На протязі довгого часу найбільш поширеним матеріалом для виготовлення альтанок вважається деревина хвойних порід дерев. Для того є вагомі аргументи:

 • досить податливий для обробки ручним інструментом;
 • матеріал не втрачає своїх якісних характеристик і властивостей внаслідок тривалого впливу зовнішнього середовища за умови попередньої обробки спеціальними лакофарбовими матеріалами;
 • межа вогнестійкості деревини становить від 30-ти до 45-ти хвилин, що перевищує показник для металевих конструкцій.

Ідеї по виконанню даху

Існує безліч варіантів виконання покрівлі дерев’яної альтанки. Виконуючи стислий огляд найбільш популярних варіантів можна виділити основні:

 • матеріали природного походження, такі як солома, очерет, тріска, дранка. Матеріал виглядає стильно, має цілком профспілкову ціну, але експлуатаційний термін невеликий. Не можна використовувати в поєднанні з мангалом;
 • м’яка покрівля. Найбільш практичний і функціональний варіант. Його не можна назвати економічним, але в дуеті з деревиною каркаса альтанки виглядає цілком гармонійно.

Фото дерев’яних альтанок