Фундамент своїми руками: інструкція по установці своїми руками поетапно + рекомендації професіоналів для початківців

Дізнайтеся, як правильно встановити фундамент своїми руками, з нашого покрокового майстер-класу з докладними схемами і кресленнями, особливості конструкції конструкції.

Якісно виконані роботи з влаштування будівельної конструкції несучої підстави є запорукою високих експлуатаційних характеристик будівлі.

Результатом творчої уяви і візуалізації повинні стати робочі креслення, за якими буде зводитися будинок і виконуватися комплекс загальнобудівельних робіт. На етапі проектування слід передбачити монтажні отвори в конструкції фундаменту для підведення кабелів електроенергії, водопровідних і каналізаційних труб.

Розташування монтажних отворів не повинно порушувати цілісність робочої арматури, щоб уникнути втрати несучої здатності конструкції фундаменту. Розрахунковим шляхом визначається кількість, діаметр арматурних стрижнів конструктивної і робочої арматури, геометричні розміри конструкції фундаменту.

Комплекс земляних робіт

Важливим етапом підготовки можна назвати виконання комплексу земляних робіт. Результатом вертикального планування території, повинен стати звільнений від рослинності рівна ділянка землі. Знання таблиці Піфагора буде цілком достатнім для виконання розбивки майданчики та розмітки осей майбутнього будинку.

Винос осей і відміток заглиблення фундаменту в натуру можна зробити за допомогою геодезичних інструментів чи використовуючи звичайний водяний рівень. Землю з траншеї виймають ручним способом або з допомогою спеціальної будівельної малогабаритної техніки. Частина вийнятої землі піде засипки фундаменту.

Матеріали та інструменти

Одним з етапів підготовчого періоду є ревізія, приготування ручного і електричного інструменти, необхідних матеріалів. Для влаштування стрічкового залізобетонного фундаменту потрібно приготувати матеріали:

  • портландцемент М500;
  • піщано-гравійну суміш;
  • гранітний щебінь або осколки битого цегли;
  • арматурні стрежни класу А3, В1;

В якості спеціального інструменту при самостійному будівництві фундаменту знадобиться глибинний ручний електричний вібратор. Його використовують для ущільнення бетонної маси, щоб уникнути утворення пустот, які знижують міцність конструкції несучої.

Глибина закладення заснування

В залежності від кліматичного регіону, величини вертикального навантаження, рівня паводкових і грунтових вод глибина залягання фундаменту може мати різні показники. Нижня позначка фундаменту має бути нижче глибини промерзання в даній кліматичній зоні.

Це умова необхідно виконувати, щоб запобігти сезонне спучування грунтів, яке може мати руйнівні наслідки для фундаменту. Влаштовуючи фундамент для легкого літнього дачного будиночка або садової альтанки влаштовують фундаменти мілкого залягання з обов’язковою піщано-гравійної подушкою.

Опалубка своїми руками

В залежності від рівня фінансового стану домовласника можна взяти в орендне користування багаторазового використання спеціальну опалубку. Це дозволить отримати відразу якісну поверхню монолітної конструкції не потребує подальшої обробки і додаткових витрат.

Старі днями дачники для самостійного пристрою опалубки стрічкового фундаменту зазвичай купують за профспілкової ціною низькосортну дошку, брус, будівельні цвяхи. Конструкція дерев’яної опалубки стрічкового фундаменту повинна бути міцно встановлена на землі і раскреплена сталевими скрутками через кожні 1.5-2.0 метра.

Арматурні роботи

Арматурні каркаси зручніше готувати на спеціально підготовленому майданчику, а потім встановлювати в проектне положення дерев’яного короба опалубки. Для виготовлення сталевих просторових каркасів використовують робочу арматуру класу А3, яку розташовують у нижньому поясі і конструктивну арматуру верхнього поясу.

Розрахунковим шляхом визначається відстань між сполучними хомутами, які кріплять до стержнів в’язальним дротом. Відстань між арматурним каркасом і стінкою опалубки має становити 2-3 див.

Бетонування простого стрічкового фундаменту

Наповнювачами бетонної суміші є щебінь і піщано-гравійна суміш, які скріплюються між собою портландцементом. На спеціалізованих сайтах можна знайти покрокову інструкцію влаштування фундаменту своїми руками. Робоча суміш може готуватися в невеликих бетономішалках. Зазвичай вони мають електричний або механічний привід.

Для самостійної заливки фундаменту потрібно фізична праця. Поступово наповнюють короб дерев’яної опалубки до рівня відміток, періодично ущільнюючи масу занурювальним електричним вібратором. Слід стежити, щоб верхній рівень бетонної маси був строго горизонтальним і мав рівну поверхню.

Сезонні виконання робіт

Зазвичай для виконання загальнобудівельних робіт на дачних ділянках використовують теплу пору року з плюсовою температурою повітря. Комфортна температура повітря літнього сезону дозволяє бетону в опалубці швидко набирати міцність, а процес залицяння зводиться до регулярного зволоження відкритої поверхні фундаменту.

При необхідності можна бетонні роботи виконувати в зимовий час при мінусовій температурі зовнішнього повітря. Зазвичай для цього використовується метод електричного прогріву бетону шляхом установки в бетонну масу струмопровідних електродів.

Рекомендації професіоналів

На дно траншеї стрічкового фундаменту слід укласти шар річкового піску або піщано-гравійної суміші товщиною 150 мм і ретельно утрамбувати ручною трамбівкою. Він буде виконувати роль амортизаційної подушки при розподілі вертикального навантаження на підставу.

Подушку, перед укладанням бетонної суміші, слід застелити поліетиленовою плівкою. Це дозволить уникнути зневоднення робочої суміші в період схоплювання і зберегти міцнісні характеристики конструкції залізобетонного стрічкового фундаменту.

Дотримання техніки безпеки

Роботи по самостійному влаштування монолітного стрічкового фундаменту повинні виконуватися в строгій відповідності з Будівельними нормами і правилами 2.03.01-84 з дотриманням вимог техніки безпеки при виконанні бетонних робіт.

Перебувати на будівельному майданчику при влаштуванні монолітного фундаменту, використанні електричного інструменту слід спеціального взуття та верхнього одягу. Дотримання вимог безпечного виконання будівельних операцій дозволить зберегти здоров’я і життя.

Фото фундаменту зробленого своїми руками