Гвинтовий фундамент: докладний опис етапів, особливості установки своїми руками + простий майстер-клас для початківців

Дізнайтеся, як правильно встановити гвинтовий фундамент своїми руками, використовуючи нашу покрокову інструкцію з докладними схемами, плюси і мінуси конструкції.

При будівництві малоповерхових цивільних будівель полегшеної конструкції на нестійких грунтах, чи рельєфному ділянці раціонально застосовувати гвинтовий фундамент. Сталеві палі з нарізкою угвинчують на розрахункову глибину згідно схемі.

Особливості при влаштуванні гвинтового фундаменту

Предтечею загальнобудівельних робіт по установці гвинтового фундаменту є розробка проектно-кошторисної документації. Аналізуючи результати інженерно-геологічних вишукувань, досліджень грунту будівельного ділянки слід враховувати ступінь стійкості опорного пласта і глибину залягання грунтових вод.

Дослідницькі дані дозволяють правильно провести розрахунок пальового поля. При виконанні робіт на рельєфному ділянці знадобляться палі різної довжини для збереження горизонтальності оголовків. Низ палі повинен знаходитись нижче позначки рівня промерзання грунтів.

Розрахунок фундаменту

Зовсім не складно виконати розрахунок пальово-гвинтового фундаменту. Спочатку слід зібрати всі статичні і динамічні навантаження, які будуть передаватися на палі. В першу чергу це сумарна питома вага всіх використовуваних будівельних матеріалів.

До динамічних навантажень відносяться вплив вітру, води снігу. Для кожного кліматичного регіону ці показники розраховуються фахівцями, зведені в таблиці і мають своє значення. Сумарну величину всіх навантажень множать на коефіцієнт запасу міцності – 1.1. Знаючи показник несучої здатності однієї палі, легко визначити потрібну кількість для всього будинку.

Підготовчий етап

Для розмітки пальового поля слід суворо дотримуватися робочих креслень та інструкції. Палі розкладають біля кожного приямка, відстань між якими має бути не більше трьох метрів. В іншому випадку може виникнути провисання обв’язувального бруса в процесі експлуатації будівлі.

З допомогою геодезичних інструментів і рулетки виносять в натуру осі і надійно закріплюють за межами робочої площадки на дерев’яних кілочках. Після винесення осей, необхідно ще раз виміряти діагоналі осьового прямокутника. При виконанні робіт слід дотримуватись вимог правил техніки безпеки при виконанні пальових робіт.

Основні переваги

Пальово-гвинтове підстава не даремно користується широкою популярністю серед забудовників в приватному житловому будівництві у всіх кліматичних зонах. Для влаштування основи з гвинтових паль не потрібно виконувати вертикальне планування майданчика.

Роботи з ручного вгвинчуванню паль можна виконувати дворовою командою з трьох осіб у будь-який час року. Кошторисна вартість гвинтового фундаменту наполовину менше, ніж стрічкового підстави. Ціна гвинтового фундаменту цілком демократична і доступна забудовникам з середнім рівнем фінансового стану. Термін експлуатації гвинтового фундаменту сягає ста років.

Недоліки методу

Поряд з об’єктивними перевагами гвинтових фундаментів, слід визнати ряд недоліків цього методу, з якими не можна не рахуватися на етапі проектних робіт. Можна виділити деякі з них:

  • цей метод виключає наявність підвального приміщення в будинку;
  • палі мають низьку опірність бічних навантажень, тому рекомендовані для застосування в регіонах з низькою сейсмічною активністю;
  • сталеві палі схильні до корозії. Перебуваючи в агресивному середовищі, мають термін експлуатації не більше п’ятдесяти років.

Рекомендації професіоналів

Мають місце випадки, коли зустрічаючи перешкоду, паля не доходить до проектної глибини. Можна спробувати викрутити її назад або поруч занурювати додаткову палю. Купуючи гвинтові палі в будівельному магазині, слід уважно оглядати зварні шви і вимагати сертифікат якості на продукцію.

Якщо результати інженерно-геологічних вишукувань підтверджують наявність численних кам’яних прошарків або підвищений вміст вапна в грунті, то дешевше відмовитися від цього способу занурення паль. Дивитися з очима побитої собаки як гроші шумним потоком йдуть в останню путь, не принесе великого задоволення власнику.

Матеріали та інструменти

Існують різні думки на предмет самостійного пристрою гвинтового фундаменту. Маючи трьох помічників і серйозну мотивацію, можна прийняти виклик долі. Ціни на гвинтові палі для фундаменту цілком доступні, їх разом з оголовками можна придбати з доставкою в будівельному магазині.

Поки везуть палі, слід зробити ревізію і приготувати наступні матеріали та пристрої:

  • дерев’яні кілки для розмітки, рулетку, дві сталеві труби довжиною 2.5 м;
  • кутову шліфувальну машину, зварювальний апарат.

У разі відсутності на ділянці стаціонарної лінії електропередач можна скористатися мобільним генератором електричної енергії.

Гвинтовий фундамент своїми руками

Виконання робіт по зануренню гвинтових паль вимагає певних навичок і дотримання технології. На спеціалізованих сайтах можна ознайомитися з покроковими інструкціями по влаштуванню пальово-гвинтових фундаментів, переглянути навчальні відео-уроки.

Занурення паль проводиться у суворій відповідності з робочими кресленнями і схемами пальового поля. Для занурення палю встановлюють вертикально у підготовлене заглиблення, закріплюють до верхньої частини два сталевих важеля і починають обертання за годинниковою стрілкою. Спочатку занурюють кутові палі. Процес вгвинчування може проводитися вручну або із застосуванням механічних засобів.

Після занурення на проектну глибину, верхню частину палі зрізають електромеханічним інструментом і з допомогою електрозварювання приварюють оголовок, до якої буде кріпитися дерев’яний або сталевий ростверк. Таким чином, занурюють всі палі.

Вартість гвинтового фундаменту майже в два рази нижче стрічкового моноліту, тому деякі забудовники намагаються своїми силами виконувати роботи. Попередньо слід уважно вивчити вимоги Будівельних норм і правил, строго слідувати інструкціям виконання робіт, які розміщені на спеціалізованих сайтах.

Сталеві гвинтові палі мають цілком демократичну ціну і доступні представникам широких верств населення. З допомогою складних пристосувань палі угвинчують в розрахункові місця пальового поля, а потім об’єднують дерев’яним або сталевим ростверком.

Пристрій ростверку

Призначенням ростверку є не тільки рівномірний розподіл навантажень від будівлі до палі. Він об’єднує в жорстку конструкцію всі палі і служить підставою для стінових конструкцій. Вихідним матеріалом є деревина хвойних порід, сталь, залізобетон.

Для влаштування залізобетонного ростверку по гвинтових паль слід виконати весь комплекс робіт з влаштування стрічкового фундаменту. Від якості виконаних робіт з сайту з’єднання пальового оголовка з арматурним каркасом ростверку залежить експлуатаційний термін всього підстави.

Фото гвинтового фундаменту