Інструкція від майстрів, як зробити паркан своїми руками – готова схема з кресленнями та фото

Докладна інструкція, як зробити гарний і незвичайний паркан для дачі своїми руками. Огляд кращих ідей дизайну, фото з реальними прикладами і описом.

Заміський будинок, приватні володіння обов’язково огороджуються огорожею, який регламентує межі власності, приховує внутрішній двір від сторонніх поглядів. Великої складності в монтажі і пристрої конструкцій немає, як зробити паркан своїми руками швидко і якісно допоможе наш сайт з корисними порадами від експертів.

Самостійна установка вимагає спеціальних технічних навичок і знання будівельних матеріалів, з якими можна працювати. Великий асортимент представлений кам’яними, дерев’яними, залізобетонними, сітковими парканами в різній колірній гаммі, різних розмірів і для будь-якої цінової категорії. Деякі види конструкцій дуже тяжкі або трудомісткі і однією парою рук не обійтися. Інші вимагають ретельного аналізу ґрунту та додаткового кріплення.

Як правильно вибрати конструкцію

На першому етапі необхідно визначити параметри забору, які включають:

 • Конструкція буде відкрита або закрита, суцільна. Якщо для ведення присадибного господарства необхідно багато сонячного світла, то вибирають паркани відкритого типу з сітки-рабиці, з просвітами, різьблені. Суцільні конструкції виконуються з буту, цегли, піноблоку і повністю захищають від проникнення світла і цікавих очей;
 • Матеріал вибирається, виходячи зі стану ділянки, вартості, естетичного вигляду. Перед установкою необхідно зробити аналіз грунту, піщаник, суглинок, глина, кам’янистий. Визначити залягання ґрунтових вод, до метра або глибше, рівень промерзання грунту. Ці відомості потрібні, щоб точно знати, як поведе себе покладений фундамент, опори і конструкції. Близьке залягання до поверхні вод і піщаник можуть дати осідання і провали. Глибоке промерзання здатне вспучивать грунт і виштовхувати палі;
 • Складність монтажу. Установка забору своїми руками вимагає навиків, вправності. При невеликій вазі вироби самостійна установка можлива, у разі натягування хромованою сітки, укладання цегляної стіни. В іншому випадку краще скористатися послугами професійної бригади будівельників.

Нормативи по установці

Монтаж паркану за місцем регулюється нормами СНиП:

 • Висота конструкції між сусідськими ділянками не повинна перевищувати 1,5 м і виготовляється з будь-якого прозорого матеріалу (сітка-рабиця, евроштакетник, дерев’яний штахетник, пластик);
 • Частина конструкції на межуванні з дорогою може виготовлятися з будь-якого матеріалу, висотою 2,2 м;
 • Відстань від огорожі до будинку – 3 м; до саду – 4 м; до кущів – 1 м.

Недотримання норм тягне за собою штраф і позовом у суд.

Види огорож

Гарне, якісне, надійне огородження кожен власник обирає індивідуально, орієнтуючись на вартість і надійність конструкції.

Класичний, недорогий варіант

Дерев’яний паркан своїми руками обійдеться дешевше інших, а виглядає естетично. Штахетник просто монтується, екологічний, дереву можна надати будь-який відтінок, легко ремонтується заміною несправній секції, великий вибір варіативності обробки і надання форми. Паркан – ранчо призначений для огородження великих площ, вимагає менше витрат і витратного матеріалу.

До недоліків дерев’яних конструкцій відносять щорічне оброблені антисептиком, фарбування. При вологій погоді матеріал розбухає, гниє, тріскається, що призводить до деформацій і руйнувань окремих секцій.

Як правильно змонтувати дерев’яну огорожу

Щоб встановити дерев’яну огорожу, по периметру ділянки роблять розмітку, вбивають кілки і натягують мотузку по лінії, де пройде паркан. Через певні проміжки викопують лунки на глибину 70-100 див. Дерев’яні стовпи для паркану своїми руками встановити нескладно.

Перед заглибленням нижню частину обробляють антисептиком, обертають руберойдом, занурюють у землю і засипають дрібним щебенем, піском і ретельно утрамбовують. Для більшої надійності можна залити цементним розчином. Набивають поперечні рейки вгорі і внизу і кріплять штахетник.

Конструкції з металу

Альтернативою ціновій категорії стане металевий паркан, встановлений своїми руками. Виглядає красиво і естетично. З переваг виділяють:

 • Довгий термін експлуатації, понад 20 років;
 • Зносостійкий, без втрати первісного вигляду, не блякне, витримує перепади температур і атмосферні опади;
 • Не потребує постійного підфарбовування;
 • В асортименті великий вибір кольорової гами та малюнків, орнаментів;
 • Нескладний монтаж і заміна конструкцій.

До основних недоліків відносять досить велику вагу, з яким одній людині справитися важко. Потрібна допомога напарника і спеціальна техніка. При появі глибоких подряпин і відколів починається процес корозії, який з часом призведе до зношування матеріалу і його заміні. Профлисти купують з постійним кольором і перефарбувати в інший колір не вийде. При сильному вітрі мають велику парусність, що може привести до деформації і сильного шуму.

Установка секцій на ділянці

Паркан з профлиста своїми руками монтується швидко. По периметру робиться розмітка, встановлюються стовпи з профільної труби перерізом 60 мм через кожні 2,5-3 м, набиваються поперечні планки, 2-3 штуки діаметром 20-40 мм Профлист кріпиться на саморізи внапуск.

Евроштакетник

Різновидом металоконструкцій стане евроштакетник, виготовлений з листового металу з ребрами жорсткості. Матеріал купується в готовому кольорі, з потрібним кроком виїмок. При установці лист можна встановлювати цілком, прикручуючи саморізами до опор і напрямних.

Або ж розрізати лист на окремі елементи потрібної ширини і встановити з зазорами, в шаховому порядку суцільним полотном. З мінусів можна відзначити високу вартість і схильність корозії у разі появи подряпин.

Сіткове, прозоре полотно

Традиційна сітка – рабиця з пластику або металу не одне десятиліття виручає садівників. Зручність і легкість конструкції і складання оцінили багато городників. Це відмінне огорожу з максимальним доступом світла і повітря для присадибного господарства.

Недорогий матеріал вимагає додаткових кріплень і арматури, що підтримують стовпів і верхньої каркасної дроту для надійності. Монтаж виконується однією людиною протягом одного дня.

Монолітні конструкції

Найбільш надійним і практичним вважається бетонний паркан, виконаний однією заливкою або набраний з окремих секцій. Всередині огородження укріплено армуванням, не вимагає додаткового кріплення, догляду, підфарбовування.

Представлений у різноманітних малюнках. Матеріал легко фарбується, не деформується і не зношується в процесі експлуатації. Для укладання потрібно зробити стрічковий фундамент для міцності конструкції і провисань. Заливний бетон можна обкласти плиткою.

Для правильної установки конструкцій можна ознайомитися з інструкцією, подивитися відео будівництва паркану.

Фото саморобного забору