Клумби своїми руками: 120 фото красивого дизайну + інструкція від садівника

Огляд кращих ідей по створенню гарних і незвичайних клумб на дачі своїми руками. Список невибагливих і квітучих все літо квітів, а також опис усіх особливостей створення ексклюзивної клумби своїми руками.

У своїх роздумах рідко який чоловік не прагне до возз’єднання з природою. Сад — це можливість відновити втрачені сучасною людиною енергетичні зв’язку з космосом. Це творча і перетворююча, творча діяльність. Тут ми зможемо проявити своє «Я», відчути гармонію в нашому житті і просто добре відпочити.

Навіть якщо ви живете в багатоквартирному будинку, завжди є можливість розбити під вікнами красиві клумби своїми руками, які стануть для вас віконцем у світ природи, радуючи буйством фарб.

Про схеми посадки

Дотримуючись правил хорошого ландшафтного дизайну, які найчастіше збігаються з модним нині напрямком Фен — Шуй, необхідно не стільки перетворювати природу, скільки підлаштовуватися під її особливості. Домагаючись природної гармонії і органічно включаючи в свій задум вже існуючі будівлі та елементи декору, своїми руками ми будуємо рятівне притулок від повсякденної суєти.

«Адже кожен сад — пейзаж, і він неповторний, він скромний іль багатий — одно милуюся ним, художниками бути пристало садівникам!» Так позначив творче завдання французький поет Жак Деліль.

Майбутніми довгими зимовими вечорами є сенс як слід підготуватися до створення свого саду і квітників. Вивчати існуючу літературу, досвід простих садівників. Розпланувати на папері, де і які клумби на дачі своїми руками вам вдасться закласти майбутньої навесні.

А тут можна докладно дізнатися як чистити діаманти.

Види квітників регулярної композиції

Перш ніж приступити до роботи, потрібно визначитися, якого вигляду клумби для квітів ми хочемо створити своїми руками на дачі:

 • звичайні садівники — любителі на відкритих майданчиках влаштовують прості клумби горизонтальній планування врівень з поверхнею або в центрі трохи піднімають, щоб вода краще стікала. Їх засаджують квітами одного виду, можна різних сортів. Або рослинами 2-3 видів;
 • уздовж стіни будиночка або доріжок влаштовують рабатки — вузькі, довгі смуги з низькорослими рослинами по краях, а високим — у центрі;
 • газони або інші посадки можна облямовувати бордюрами з декоративних рослин (цинерарія, очиток) або низькорослих одного виду (аліссум, лобелія);
 • посадки з великих квітів або декоративних чагарників (жоржин, амарант, півонія) називають солитерами;
 • з уже названих елементів можна створити партери — композиційні об’єднання з газонів, рабатки, бордюри, альпійської гірки і т. д.;
 • на кам’янистих ділянках, які складно пристосувати під щось інше, розбивають кам’янисті сади (рокарії), альпійські гірки;
 • міксбордери — ошатне суспільство барвисто поєднаних між собою кольорів, підхоплюючі один у одного естафету для безперервного цвітіння.

На що звернути увагу

Коли ви визначилися, чого хотіли б почати облаштування саду, дізнайтеся все можливе:

 • про склад і кислотності грунту на ділянці;
 • на скільки ділянка відкритий для вітрів;
 • яка зволоженість і освітленість у місці передбачуваної посадки.

Від цього буде залежати, як ваші рослини будуть розвиватися надалі. Ключ до успіху при оформленні будь-якого саду в тому, щоб зуміти звернути собі на користь природні умови з допомогою правильно підібраних рослин і їх комбінування, необхідного для максимального естетичного ефекту. Росте в тіні бордюр може виглядати не менш вражаюче, ніж яскрава клумба на сяючому сонячному місці, якщо вміло обіграти різноманітність форм і відтінків листя.Оформлення клумби контрастними темними і світлими кольорами значно посилить ефект.

Створення простої рабатки

 1. Намалюємо схему, наприклад, кола з рослин або трикутники.
 2. Підберемо рослини. Почнемо з невибагливих, витримують посуху, рослин. Нехай це будуть розсада віоли і кохіі веничной.
 3. Спорудимо з підручних матеріалів саму рабатку. Клумби своїми руками з підручних матеріалів можна спорудити з того, що залишилося в процесі будівництва будинку — довгі дошки, обрізки сайдинга і т. д. Викладемо з них периметр, заглибивши в землю сантиметрів на десять.
 4. Якщо сад розташований у кліматичній зоні, де буває багато дощів, талої води, на дно рабатки насипати дренаж (бита цегла, щебінь.
 5. Підсипаємо землі (пухка суміш родючого грунту і компосту), на якій робимо розмітку геометричних фігур за допомогою сапи.
 6. Приготовану висаджуємо розсаду наступним чином: ближче до того місця, яке більше відкрито для огляду, висаджуємо віолу чотирьох кольорів різного відтінку. На задній план садимо розсаду кохіі.

Рабатка вийшла злегка піднесена, в ній зручно буде висмикувати з’являються бур’яни.

Її можна спорудити на місці, де грунт не придатна для розсади овочів.

Як оформити клумбу, що б вона виглядала оригінально і неповторно?

Застосуємо трохи творчої фантазії. Навколо створеної нами рабатки можна спорудити пліт. Для цього з чотирьох сторін нашого периметра уб’ємо кілки однакової висоти. Якщо клумба довга, то вбиваємо ще кілька опорних кілків. Між ними вплітаємо сухі гілки. Можна зверху прикрасити глиняними горщиками, штучними соняшниками і т. д.

Віола, що має в народі назву «братки», походить з родини фіалкових. Вона користується популярністю вже з тих часів, коли давні племена на території Європи прикрашали себе і свої житла цими яскравими квітками.

Віола зимостійка, тіньовитривала, але і від посухи не дуже страждає. Розсаду вирощують з кінця лютого. Висадження в грунт на постійне місце здійснюють залежно від клімату, в квітні або травні. Попередньо підготувавши лунки на відстані десяти сантиметрів один від одного, висадити, грунт притоптати і полити.

Ділянка для нашої клумби біля будинку ми вибрали сонячний, злегка піднесений, значить «Анютиным очках» повинно бути добре.

Кохия — це однорічна рослина, яка любить сонячні місця. Це пухнасті ажурні кущики смарагдового кольору влітку, а до осені наряд стає пурпурного відтінку. Вони красиво відтіняють наші ніжні фіалки.

Рослини для альпійських гірок

Хто поставиться до альпійських гірок з усією серйозністю, зможуть виростити у своєму саду щось особливе. Почати краще з простих у догляді, але красивих рослин начебто ломикамені або очитку. Клумба з каменів прикрасить куточок будь-якого саду.

Композиції з камінням

В залежності від обставин, камені можуть бути правильної або неправильної форми. У класичному саду будуть чудово виглядати каміння або плити круглі чи квадратні. Природні камені ще краще виглядають в інших куточках саду, в квіткових клумбах.

Окремо розташованим камінню місце знайдеться скрізь, не тільки на газоні або бордюрі. Але при цьому необхідно добре закріпити їх, щоб вони були безпечні.

Сад каменів

Спираючись на принцип рівноваги Інь і Ян, можна створювати гармонійні композиції з каменів. Сад каменів — це не просто горбик землі з розкиданими по ньому камінням. Конструкція повинна бути строго вивірена, з хорошим дренажем. Для цього гірку роблять із суміші суглинку, пісковика і каменів, покладених у вигляді нашарувань оголеною породи. Рослини садять на уступах і вертикальних щілинах між камінням. Незайняті ділянки грунту присипають гравієм або маленькими камінчиками.

karesansui (photo by Bill F. Eger)

Дерзайте у своєму творчому польоті, створюйте красиві клумби на дачі. Адже істина стара:

«З тих пір, як людина орати знайшов вміння,

Прикрасити двір і будинок він відчув політ.

(Ж. Деліль)

Фото красивою клумби на ділянці