Клумби з багаторічників (200 фото ідей оформлення) – огляд красивих варіантів і схем

Готові приклади оформлення клумби з багаторічників своїми руками. Нестандартні схеми посадки, вибір сорти квітів, а також інструкція створення красивої клумби для початківців.

Мало хто знає, що спочатку клумби створювалися зовсім не для естетичного задоволення, а для вирощування лікарських рослин. Але сьогодні чарівні впорядковані квітники стають необхідним елементом кожного поважаючого себе садової ділянки. Та здебільшого такі декоративні елементи представлені посадками багаторічних рослин.

Переваги клумб з багаторічників

Клумба з багаторічників безперервного цвітіння має масу достоїнств, які неодмінно оцінять як початківці флористи, так і досвідчені садівники. Такі елементи прикраси-озеленення:

 • Довговічні. З плином часу рослини розростаються таким чином, що можна зовсім безболісно видаляти старі квіти, не порушуючи композиції і легкого чарівності клумби.
 • Прості у догляді. Господині не доведеться щорічно купувати насіння, турбуватися про їх пророщуванні і висадки молодих саджанців у грунт, гадати, рослини приживуться на новому для них місці.
 • Невибагливі до грунту та сонячного світла. Їх усього розмаїття квітучих рослин обов’язково знайдуться квіти, які чудово відчуватимуть себе на яскравому сонці або в ажурній півтіні.
 • Здатні цвісти весь сезон, радуючи своїми ніжними або пишними бутонами і яскравою зеленню власників ділянки і з гостей.

І, нарешті, не треба щороку шукати варіанти облаштування квітів у виділеному їм місці. Створені один раз схеми клумб з багаторічників прослужать без особливих змін протягом тривалого проміжку часу. А якщо господині земельного наділу захочеться дещо урізноманітнити готовий квітник, вона завжди зможе доповнити його однорічними насадженнями.

Планування

Клумба з багаторічників для початківців і заслужених квітникарів починається зовсім не з закупівлі насіння або саджанців, а з планування.

На цьому етапі:

 • вибирають місце для розташування майбутнього будинку для багаторічних рослин;
 • продумують форму і можливості декору;
 • малюють детальний план.

Для його перенесення з голови початківця ландшафтного дизайнера знадобляться кольорові олівці і аркуш паперу.

Створення схеми клумби

Для початку на схемі відзначають сонячні і затемнені ділянки. Це допоможе правильно підібрати майбутніх мешканців і побудувати дійсно затишну для рослин клумбу.

Далі на клумбі розміщують рослини виходячи з їх довжини стебел. Тут важливо врахувати, що багаторічники з часом розростаються, тому між рослинами доведеться залишити досить багато пустої землі. На перших порах її можна заповнити однорічниками.

Залишилося тільки підібрати колірну гамму і вирушати в спеціалізований магазин купувати квіти багаторічники для клумби.

Основні правила

Будь-яка клумба повинна бути заповнена рівномірно і гармонійно, витончено прикрашаючи собою навколишню дійсність або відволікаючи на себе увагу, прибираючи його від деяких недоліків ділянки.

В одній клумбі не рекомендують використовувати більше трьох колірних рішень. Набагато цікавіше будуть виглядати квітники, чиї відтінки ніжно переплітаються один з одним.

Низькорослі багаторічники для клумби висаджують на передній план, а їх високі побратими отримують місце на протилежній стороні. Виняток становлять клумби з виділеним центром. У цьому разі розміщення її мешканців ведеться по низхідній траєкторії.

В одній клумбі розміщують рослини, що мають однакові переваги по поливу, освітлення, внесення добрив.

Вибір місця

Квітник з багаторічних рослин необхідно розміщувати так, щоб він:

 • не заважав проходу;
 • знаходився в зоні гарної видимості;
 • володів необхідними для майбутніх мешканців умовами (наявність або відсутність сонця і води, дотримання переваг за складом грунту).

Найчастіше багаторічні клумби розміщують уздовж доріжок або огорожі, поруч з житловим будинком або з зоною відпочинку, використовують в якості роздільників двох різних по функціональності ділянок земельного наділу.

Вибір розмірів

Квітник з багаторічними мешканцями повинен бути прямо пропорційний території ділянки. При цьому не слід забувати, що з плином часу рослини будуть збільшуватися в розмірах, захоплюючи все більші території.

Вибір форми

Для клумби, яка повинна буде прослужити не один рік, важливо вибрати підходящу під поруч розташований пейзаж форму. Це можуть бути круги та овали, прямокутники чи ромби, трикутники в складі багатокутників, смуги міксбордерів, рабаток або бордюрів.

Вибір рослин

Найбільшою любов’ю і визнанням користуються квіткові композиції, які забезпечували безперервність цвітіння. Рослинами для таких клумб можуть стати:

 • супер ранні квіти (підсніжники, проліски і крокуси);
 • ранні квіти (нарциси, гіацинти, тюльпани);
 • рослини раннього літнього цвітіння (півонії, братки, гвоздика турецька, примули);
 • рослини літнього цвітіння (садова герань, дзвіночок, ромашка, троянда, клематис);
 • рослини пізнього літнього цвітіння (флокси, хризантеми, рудбекія, гортензія).

Незвично і привабливо заповнять клумбу з багаторічниками вічно зелені ялівець або туя, декоративні мохи або почвопокривні рослини.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Підготовка грунту

Перед посадкою квітів майбутню клумбу позбавляють від бур’янів, при необхідності вносять добрива і розпушувачі, землю добре проливають.

Декорування клумби

Будь-яка гарна клумба не тільки своїми кольорами, але і красивим або нестандартним оформленням. У домашніх умовах її можна прикрасити цегельних чи кам’яних бордюром, дошками або колодами. Хорошим способом створення дійсно унікальною клумби стане використання старих відер, тазів і лійок, шухляд і будівельних піддонів і всього іншого, що шкода було викинути відразу.

Для додаткового оформлення можна використовувати дачні вироби, садові фігурки, лавки і ліхтарики.

Створення власної клумби з багаторічників може перетворитися в одну з найбільш привабливих занять, а якщо господиня не особливо довіряє своїй здатності компонувати рослини, то їй на допомогу прийдуть фото клумби з багаторічників.

Фото клумби з багаторічників