Ландшафтний дизайн ділянки 15 соток: планування, зонування, вирівнювання (160 фото ідей дизайну)

Детальна інструкція, як оформити красивий ландшафтний дизайн ділянки 15 соток своїми руками. Опис всіх етапів від планування до зонування – дивіться фото готових рішень від профі.

Власникам власних дачних ділянок можна тільки позаздрити білою заздрістю. І зовсім неважливо, яку площу прикупили господарі. Хоча земельна ділянка 15 соток стане набагато кращим придбанням, ніж стандартні 6 соток. На такій території є де розгулятися і побудувати просторий будинок, організувати повноцінні зони відпочинку, розбити чарівний сад і повноцінний город.

Планування

Втілення будь-якого проекту потребує планування, і дачну ділянку 15 соток не стане винятком.

Питання як розпланувати ділянку 15 соток має 2 способи вирішення:

 • програмний, коли розміщення всіх споруд і зон проводиться з допомогою спеціальних комп’ютерних програм;
 • ручний, коли план ділянки 15 соток малюється на папері простим або кольоровими олівцями.

У будь-якому випадку на схемі необхідно розмістити:

 • будинок;
 • господарські будівлі;
 • лазню і басейн;
 • альтанку;
 • мангальную зону;
 • дитячий майданчик;
 • теплиці;
 • грядки, кущі і великі дерева.

Якщо ділянка вже має які-небудь споруди або насадження, які планується зберегти, то їх включають у проект ділянки 15 соток в першу чергу.

Особливості планування

Основним орієнтиром для правильної планування стане визначення сторін світла та їх прив’язка до місцевості. Північну частину території краще віддати під плодові дерева, тут вони не будуть загороджувати сонце іншим рослинам і естетично оформлять межі володінь. Схід або південний схід підійдуть для розміщення основного будинку, південну частину краще віддати під город.

Другим важливим показником стане рівень залягання підземних вод або розташування системи водопостачання, якщо вона вже існує. Поруч з ними можна розташувати город або зону відпочинку, а ось великі дерева і місця дитячого відпочинку краще відсунути подалі.

І, звичайно, не варто забувати про протипожежні та санітарні норми.

Функціональні зони

Планування ділянки 15 соток передбачає його розділення на декілька функціональних зон. Зазвичай такими виділеними територіями стають:

 • вхідна зона;
 • житловий будинок;
 • майданчик для відпочинку;
 • місце для організації дитячого куточка;
 • паркування;
 • городньо-садові територія.

Склад і розміри таких ділянок цілком залежать від переваг власників земельного наділу. Хтось основну частину землі займе грядками, хтось влаштує величезну зону відпочинку, а хто-то все увагу перенесе на створення чудового саду.

Поділ зон

Окремі ділянки можуть плавно перетікати один в одного, а можуть бути відокремлені спеціальними роздільниками. У якості подібних розмежувачі найчастіше виступають доріжки, садові ширми, живоплоти, бордюри з квітів або чагарників, невеликі акуратні парканчики.

Житловий будинок

Основна будова найчастіше стає центром, від якого вибудовуються всі інші зони ділянки. Оскільки 15 соток являють собою досить велику площу, то будинок можна розмістити в центрі ділянки, на відстані від доріг з їх пилом, вихлопними газами, шумом.

Фасад будинку звертають до під’їзної або вхідний доріжці, більшість вікон намагаються зробити виходять в сад. Якщо центральна частина будівлі буде звернена на південь, то біля будинку завжди буде сонячно і комфортно. Зазвичай на житлове будова відводять близько 10% площі.

Господарські будівлі

Всілякі сараї і майстерні зазвичай не стають символами надто красивих будівель, тому їх відсувають на задній план або прилаштовують з тильного боку будинку.

Для додання більш естетичного вигляду цим господарським спорудам їх декорують кущами або кучерявими рослинами.

Гараж

Місце для гаража або відкритої паркування слід розташовувати біля дороги, що логічно, і подалі від місця проживання дітей, гостей та мешканців будинку, яким звуки заводиться двигуна і не самих приємних запахів зовсім не потрібні.

Зона відпочинку

Гарненьке і затишне місце для денного відпочинку, вечірніх посиденьок з рідними або галасливого застілля з друзями розміщують неподалік від житлового будинку, створюючи єдиний ландшафтний або архітектурний ансамбль.

Сюди зазвичай входить альтанка (веранда, тераса), банний комплекс, басейн (ставок, фонтан), зона барбекю або літня кухня.

Щоб діти на ділянці не надто докучали дорослим, для них створюють спеціальний дитячий куточок. Його наповненням можуть стати пісочниця, гірка, гойдалки, спортивний майданчик, затишний будинок або власний город. Все це залежить від віку і нахилів дітей.

Оптимальним місцем для розміщення цієї зони стане ділянку поруч з будинком, розташований на піднесеності і не має доступу до потенційно небезпечних басейну або відкритого вогню. Поруч з дитячим майданчиком намагаються розташувати дерева, які будуть захищати від занадто спекотних променів сонця, творячи вишукану півтінь.

Город

Для культурних рослин виділяють південні території, знаходяться неподалік від джерел води.

Доріжки

Всі зони ділянки повинні бути з’єднані в єдине ціле симпатичними доріжками, що дозволяють перебратися з однієї частини наділу в іншу, не затоптав при цьому ретельно висаджені рослини.

Для додання ділянці видимості більшого простору їх намагаються не робити прямими. Злегка загнуті, а іноді й спеціально заплутані стежки додадуть території додаткову принадність

Комунікації

Різні зони доведеться оснастити необхідними їм комунікаціями. Для саду, городу, водних об’єктів, житлового будинку знадобиться вода.

Для паркування, будинку та інших будівель, підсвічування ставка і басейну, освітлення доріжок стане в нагоді електрика. Все це необхідно прокласти на етапі будівництва будинку.

Озеленення

В якості декоративних зелених елементів використовують газони, всілякі види клумб, вертикальне озеленення. При цьому в’юнкі рослини застосовують для декоративного оформлення будівель і парканів, створення чарівних переходів, а клумби розміщують біля житлового будинку і зону відпочинку. Хоча невеликі квітники здатні додати нестандартний вигляд навіть нудним грядок з морквою і цибулею.

Фото ландшафтного дизайну ділянки 15 соток нададуть можливість підібрати найкращий варіант створення затишного, комфортного і практичного ділянки.

Фото красивих ділянок 15 соток