Схеми вязання шалей гачком – поетапні схеми вязання своїми руками, особливості техніки, вибір дизайну (90 фото)

Кращі схеми, як звязати шаль гачком своїми руками, докладний опис етапів роботи, майстер-клас для початківців, фото кращих дизайнів.

У кожній рукодільниці є свої улюблені схеми для в’язання шалі гачком або спицями, а у деяких є навіть авторські напрацювання. В’язана шаль – найпростіша річ, не вимагає складної викрійки і зняття мірок.

В’язання вечорами – найкращий час для експериментів з візерунками і новими схемами. Їх можна спробувати на наявній пряжі або залишки клубочків від інших виробів ручної роботи. Можливо, комусь сподобається одна із запропонованих ідей, яка стане улюбленою шаллю в гардеробі.

Як вибирати схему для шалі

Переглядаючи фото в’язання шалі і десятки готових виробів з докладним описом, складно зупинитися на чомусь одному. Просто очі розбігаються – кожна з них по-своєму гарна.

При виборі чогось одного важливо розуміти, що все залежить від смаку, досвіду, ступені володіння гачком і вміння читати схему.

Для новачків підійде гладкий трикутник з облямівкою по краях. Найпростіші варіації:

  • полотно сіткою з повітряних петель або квадратними осередками (филейка);
  • гидка основа із стовпчиків з одним накидом або полустолбиков;
  • прості візерунки по 2 повторних ряду з розширенням по центру;
  • доступні схеми, які легко читати навіть новачку.

Деякі вироби занадто трудомісткі – в’яжуться кілька місяців. Наприклад, якщо це техніка фріформ або ірландське мереживо, то її освоюють роками, досягаючи досконалості. Без досвіду така шаль не буде мати класичної форми – трикутної або віялоподібної.

З якої пряжі зв’язати шаль

Відчуття тепла в’язаних речей дарує не щільний візерунок або товсті бобіни, а висока якість тонкої пряжі. Товста поліефірна нитка годиться для сумок, пуфів або килимків. Чим більше на нитяною основі кролячого пуху, козячого або собачого мохеру, тим тепліше виріб.

Зверніть увагу! «Пуху норки» не існує, це комерційна назва. Зазвичай за складом це напівсинтетичні пряжа з додаванням кролячого пуху.

Згадайте дуже теплі оренбурзькі пухові хустки, шалі і палантини з бабусиних скринь – вони з дуже тонкого ниточки. Колись говорили, що виріб можна протягнути в вушко циганської голки, але вони були дуже теплими. Шкода, що багато старовинні методики і схеми для в’язання шалі безповоротно загублені.

Добре виглядає і непогано зігріває в холодні дні пряжа з натуральної вовни. Але вона сідає при пранні, особливо при полосканні у холодній воді. Виробники не завжди чесно вказують процентне співвідношення вовни і синтетики, особливо якщо це кустарні виробництва.

З іншого боку, штучна нитка допомагає тримати форму виробу. А чергування з смугами з пухнастих ниток додасть виробу теплого комфорту. Для літніх виробів пух і мохер не годиться, тільки бавовна, льон, віскоза.

Важливо! Перед тим як в’язати шаль своїми руками із залишків пряжі, переконайтеся, що вона однієї товщини і приблизно однакової якості за складом. Тоді річ вийде акуратною, як на фото.

Як поєднувати візерунки і пряжу

Приступаючи до роботи, ніколи не можна точно сказати, якої величини вийде шаль. Зазвичай в’яжуть до закінчення бобіни або приготовлених для виробу мотків. Якщо ниток залишається дуже багато, можна зробити бахрому або пишні грона.

Надто велике виріб виглядає розкішно, але воно буде незручним при носінні. На шию під верхній одяг часто хочеться надіти ажурний аксесуар, але він дуже об’ємний. Єдиний вихід – зменшити виріб в обсязі, в’язати невеликий трикутник, розбавляючи щільні ряди рідкою сіткою.

Ось приклад, як сіточка красиво чергується з основним візерунком на не дуже товстих нитках, є фото візерунка в’язаної шалі.


Яка схема найкраща? Звичайно та, яку легко в’язати, і вона чудово виглядає у виробі з наявною пряжі. Популярні ананаси, павучки, оченята, троянди та етнічні елементи на філейної сітки.

Сьогодні модними вважаються вироби з «Кауни» – кольорових мотків пряжі з градієнтом (плавним переходом від одного відтінку до іншого). Але чим складніше колірне рішення, тим простіше має бути схема візерунка шалі гачком.

Візерунки і схеми з квадратних мотивів

Якщо кому-то важко розбиратися в описі масштабних схем, краще в’язати виріб з однакових квадратиків невеликого формату. Вони можуть бути різного кольору, але в одній гамі спектра – теплою чи холодною.

Єдиний мінус – квадратні мотиви повинні бути однакового розміру. Коли намагаються зібрати виріб із квадратиків, трохи відрізняються за розміром, виходить не дуже акуратно.

Легко в’язати шаль з квадратиків за схемою, але складно їх акуратно зшивати. Там, де «зубчиками» виходить останній край, його необхідно доповнити трикутниками (половинками), щоб річ виглядала завершеною.

Візерунки віялами і черепашками

Техніка в’язання віял досить проста, чимось нагадує провязування окремих квадратів або трикутників. Потрібно більше майстерності і досвіду у володінні гачком.

Важливо! Нерідко готові схеми для в’язаних шалей представлені дуже дрібно. При збільшенні їх позначення розпливаються і ускладнюють відтворення. Краще пошукати аналог або відмовитися від такого візерунка.

Деякі схеми спочатку були запропоновані авторами для виробів з викрійками. Згодом їх пристосували і для шалевих виробів і бактусов.

Схеми від кута

У цих описах немає нічого складного. Головне – точно дотримуватися опису і стежити за симетричним розширенням полотна. Класика – гладка шаль з ажурною облямівкою. Іноді поєднують готове трикотажне полотно, пов’язане спицями або машинкою, додаючи візерункову смужку по краях.

порада! Не нехтуйте чужим досвідом, деякі майстер-класи з в’язання шалі відповідять на всі питання, що виникають по ходу роботи.

В’язати з монітора не дуже зручно. Роздрукуйте обрану схему на аркуші А4. Так буде простіше робити помітки і нумерувати ряди.

Опис шалей від центру

найпростіший спосіб розширення в’язаного полотна – від центру. Таких описів сьогодні дуже багато, вони доступні навіть початківцям. Формування розширення йде від початку роботи – замкнуте кільце. Від нього шаль поступово збільшується по центральній лінії і симетрично по краях.

Більшість популярних схем розроблено саме на тому принципі формування трикутного вироби.

Віялові схеми

Більш рідкісна різновид – шалі у формі півкола або віяла. Вони відрізняються особливою витонченістю і здаються більш складними за виконанням.

Кожен виріб «хенд-мейд» – неповторно. Але навіть складна схема іноді в’яжеться з задоволенням, а примітивне поєднання стовпчиків і повітряних петель не приносить радості в роботі.

порада! Виріб має бути приємним у роботі. Тому краще вибирати схему, де не тільки повинна ефектно виглядати готова річ, але її повинно бути приємно в’язати гачком або спицями. Інакше велика ймовірність відправити шаль в «недовязы».

У роботі повинні бути тільки ті вироби, в яких доступні описи і легкі для читання схеми.

Схеми авторських виробів

Нерідко в жіночих журналах трапляються фото відомих особистостей у виробах хенд-мейд. Можливо, ні в кого з друзів ще немає опису оригінальної ідеї в’язання шалі своїми руками, хоча з деяких співтовариствах майстрині беруться за розробку новинок.

Авторські вироби – це ексклюзив, і той, хто його придумав, сам вирішує, викладати в мережі опис моделі. Досвідчені майстрині можуть навскидку повторити будь-який візерунок шалі без схеми, але не варто повторювати колір і всі деталі авторського вироби. Щось має бути своє, наприклад, оригінальна обв’язка облямівки.

Нерідко порушується авторське право, і це загрожує неприємностями тим, хто приписує собі «винахід» того чи іншого візерунка. Однак без логотипу у вигляді водяного знака на фото в’язання шалі складно заперечувати плагіат. Але є популярні вироби, які комусь здадуться «новими», але вони вже обійшли весь світ, і багато знають їх авторів.

Фото в’язаних шалей