Шпалера для винограду своїми руками: інструкція по виготовленню, види, призначення, фото

Докладний опис всіх варіантів саморобної шпалери для винограду. Інструкція як вибрати матеріал і побудувати практичну шпалеру на дачі. Рекомендації та секрети від досвідченого садівника.

Виноградний сезон у розпалі. Завдання кожного садівника зібрати якомога більше важких грон. Рясного плодоношення та якісного врожаю сприяють правильний догляд, посадка, наявність шпалер під виноград, які допомагають сформувати кущі. Як зробити шпалери для винограду своїми руками швидко з підручних матеріалів допоможуть поради експертів і садівників — любителів.

Для чого використовують шпалери

Опора лозі потрібна для підтримки розгалужених гілок, рівномірного доступу сонячних променів, своєчасної обробці грунту, боротьби з бур’янами і шкідниками. Підняті і розправлені гілки добре провітрюються, а дозріваючий урожай не піддається гнилі, кліщів та інших виноградним захворювань. Шпалери сприяють правильної та своєчасної обрізки кущів, очищення від зайвих пагонів, що дозволяє виростити великі, соковиті, повністю доспілі ягоди.

Різновиди конструкцій

Підпірки для виноградної лози використовувалися з давніх часів, так як було підмічено їх корисне, практичне призначення. Урожай збільшувався у декілька разів, а рослина менше боліло. Незалежно від площі виноградників, сорти лози, часу дозрівання на ділянках використовують:

  • Вертикальні однополосні шпалери, представляють собою два уриті в землю стовпа на деякій відстані один від одного з натягнутою в кілька рядів дротом;
  • Двухплоскостные (горизонтальні). Виготовляють з металевих прутів під нахилом у 45-60о з натягнутим дротом для обплітання лозою;
  • Арочні (декоративні). Використовують у приватних будинках, на дачах в якості гарного оформлення входу, доріжки, альтанки. До цього типу можна віднести і балконні конструкції, які дозволяють отримати приємну півтінь і насолоджуватися красивим видом і смачними плодами.

Особливості використання опор

На фото шпалери для винограду представлені різні варіанти облаштування опор. Використання таких конструкцій обумовлено потужним і швидким розростанням рослини.

Готові креслення шпалери для винограду можна знайти на сайті в інтернеті. Самостійне планування приносить не лише задоволення від виконаної роботи, але і приносить користь рослині для максимального зростання з урахуванням особливостей місцевості та клімату.

Плоска система стійок

Найбільш простою конструкцією є вертикальна опора. Для неї підійдуть металеві, дерев’яні, залізобетонні стовпи, профіля, кутники, що залишилися після ремонту, старі труби перерізом 7-20 см і висотою 2-2,5 м. Труба для шпалер винограду повинна мати достатню міцність, не згинатися під вагою гілок. В якості додаткової опори використовують якоря, які являють собою похилі балки до основної або розширювачі біля поверхні землі.

Важливо: перед установкою в землю опори необхідно обробити антисептиком. Дерев’яні – мідним купоросом, креозотовым маслом. Металеві покривають олійною фарбою, обертають шаром ізоляційного матеріалу (плівкою, стрічкою, руберойдом).

Правила установки

Стовпи зашпаровують на глибину 60-80 см на відстані 2-3 м один від одного. Нижня дріт натягується на висоті 50 см від землі, наступні через 40-50 см. Всього може бути 3-5 ярусів у залежності від розмірів майбутнього куща. Для проміжної підвіски використовують залізні, оцинковану, в ПВХ оболонці дріт. Необроблені залізні, алюмінієві, мідні деталі не застосовують на ділянці з-за їх швидкого зношування, появи іржі, провисання. Між стовпами її добре натягують як струну.

Цікаво: для підв’язування лози використовують тканинні смужки, шпагат. Зручну конструкцію багаторічного використання придумали в одному садівництві. На натяжну дріт накручують по спіралі іншу завдовжки 15-20 см. Досить закрутити 3-4 витка від центру, залишаючи кінці вільними. На одну лінію накручують 5-10 защипів по необхідності (у будь-який момент конструкцію можна доповнити). По мірі росту пагонів їх підхоплюють цими кінцями, а в кінці сезону звільняють. Така конструкція може вільно переміщатися по всій довжині дроту. Робота в саду проходить швидше і якісніше.

Горизонтальна система підв’язування

Двухплоскостные опори розрізняють похилі, що виходять з однієї точки, і з горизонтально розташованими планками уздовж опори.

Плюси використання

Така система має ряд переваг:

  • Можливість посадити більше рослин на одиницю площі без шкоди для врожайності. При цьому зберігається нормальний ріст лози, а фермер раціонально використовує кожен квадрат землі;
  • При такому розташуванні поліпшується процес природного запилення. У разі штучного забезпечує легкий доступ до кожного суцвіття. Правильна шпалера служить поліпшенню, прискоренню росту і рівномірному дозріванню ягід;
  • Розлогі кущі дають більше тіні, що запобігає пересихання грунту;
  • Рівномірний розподіл світла, тепла, гарне провітрювання. Грона винограду вільно звисають, не заважаючи один одному, що прискорює дозрівання і дозволяє отримати високий врожай.

Застосування різних матеріалів

Багатьма садівниками використовуються віялові конструкції. Але вони несуть швидше декоративну функцію. Шпалера з металу для горизонтального розташування більш краща, так як відрізняється міцністю, надійністю, довговічністю, зносостійкістю, добре витримує температурні перепади. Дерев’яні шпалери для винограду вимагають додаткової обробки і ретельного догляду.

Як правильно встановити опори

Інструкція як зробити для винограду шпалеру своїми руками з докладним описом допоможе будь-якому садівникові організувати у себе на ділянці правильний виноградник з улюблених сортів:

  1. Стовпи установлюють на відстані 5-7 м один від одного висотою 2-3 м.
  2. До вершини стояка кріпиться горизонтальна перекладина завдовжки 1,5 м. Наступні на півметра нижче за 50-60 см і 25-40 см відповідно.
  3. Кінці планок з’єднують жорстким каркасом з підставою. Уздовж лінії опор натягують дріт в 4-6 рядів. Нижній ярус розташований на висоті 50-70 см від землі. Гілки розподіляють на два рукави, формуючи кущ.

Декоративні стійки

Особливою популярністю у садівників користуються арочні, Г-подібні, бесідкові конструкції. Вони дозволяють влаштувати додаткове затінення, облаштувати гарний вигляд і зблизька спостерігати за зростанням лози. Правила установки такі ж, як для вертикальних опор з поправкою на криволінійність периметра і більш близьким розташуванням стійок.

Фото шпалери для винограду