Стрічковий фундамент своїми руками – покрокова інструкція по заливці якісного фундаменту

Що б заливка стрічкового фундаменту своїми руками – скористайтесь готової інструкції з фотографіями і покроковим керівництвом від профі.

Стрічковий фундамент в плані виглядає як замкнута по контуру стрічка. Високі експлуатаційні характеристики і помірна ціна стрічкового фундаменту зробили його популярним серед забудовників.

Проект фундаменту

Загальнобудівельні роботи виконуються у відповідності з робочими кресленнями з дотриманням вимог Будівельних норм і правил. На кресленнях показують детальний план стрічкового фундаменту, глибину залягання, діаметр арматурних стержнів, розмір монолітного поясу. Для розрахунку стрічкового фундаменту використовують спеціальний калькулятор.

Висота цокольної частини стрічкового фундаменту повинна перевищувати на кілька сантиметрів висоту снігового покриву в даній кліматичній зоні. При висоті фундаментної стрічки понад 400 мм необхідно передбачити вертикальні стрижні в арматурному каркасі.

Підготовчий етап

Ділянка під будівництво об’єкта бажано вибирати на просторому, піднесеному місці. Нехай воно не буде обтяжене наявністю високих ґрунтових вод і підземних промислових комунікацій. Механізованим способом слід прибрати рослинний шар ґрунту товщиною до 300 мм на площі, рівній розмірами майбутньої будови.

В залежності від глибини закладення стрічкового фундаменту для будинку і товщини стін будівлі слід підготувати траншеї по периметру будівлі. Подушку фундаменту виконують з піщано-гравійної суміші товщиною 150 мм

Розбивка осей фундаменту

Досить відповідальним заходом підготовчого етапу є розбивка, винесення в натуру та закріплення осей майбутньої будівлі. Від точності дотримання всіх розмірів, зазначених у проектній документації, залежать експлуатаційні характеристики будови.

Роботи бажано виконувати за допомогою геодезичних інструментів і рулетки. Осьовий шнур закріплюють на перекладині, яка міцно закріплена на двох кілочках. Після винесення осей в натуру слід перевірити на скільки витриманий прямий кут між перпендикулярними осями.

Матеріали та інструменти для роботи

Матеріали для самостійного пристрою стрічкового фундаменту слід купувати в спеціалізованих будівельних магазинах у відповідності зі специфікацією. Для влаштування опалубки знадобиться:

  • обрізна дошка товщиною 25 мм і бруски перерізом 50 мм;
  • арматура періодичного і гладкого профілю;
  • піщано-гравійна суміш і гранітний щебінь;
  • портландцемент.

Стандартним набором слюсарного інструменту володіє будь-господарський чоловік. Із спеціального інструменту знадобиться глибинний електричний вібратор. Його можна взяти в користування в спеціалізованому магазині.

Технологічні отвори

Для забезпечення вентиляції повітря у підпільній частини будинку слід передбачати вентиляційні вікна у масиві стрічкового фундаменту. Для цього, у процесі влаштування опалубки закладаються дерев’яні пробки в проектному місці. Після бетонування і зняття опалубки пробки виймають і вставляють муфти, до яких кріплять решітки. На спеціалізованих сайтах представлені фото стрічкового фундаменту з покрокової інструкцією виконання робіт.

Так само слід завбачливо залишити технологічні канали в проектних місцях масиву стрічкового фундаменту для прокладки електричних кабелів, водопровідних і каналізаційних труб. Місце розташування труб повинно знаходитись нижче точки промерзання грунту.

Варіанти утеплення фундаменту

Наявність повноцінного підвалу в будівлі передбачає його утеплення з зовнішньої сторони. Варто розглянути декілька популярних варіантів утеплення фундаменту:

  • керамзитовий гравій. Його теплоізолюючі властивості і демократична ціна дозволяє влаштовувати бар’єр товщиною до одного метра;
  • полістирол. Листи середньої щільності за допомогою дюбелів кріплять із зовнішньої сторони підземної частини стрічкового фундаменту. Полістирол не вбирає вологу і має необхідну теплоізоляцію;
  • поліуретан. Матеріал наносять на зовнішню стіну фундаменту методом розпилення. Вражає уяву якість і властивості поліуретану як теплоізолюючого матеріалу. Сумно буде дивитися, проводжаючи свої фінанси в останній шлях при оплаті вартості виконаних робіт.

Пристрій опалубки

Найбільш поширеним матеріалом для виготовлення опалубки є деревина. Зазвичай використовують обрізну дошку товщиною 25 мм і бруски. Не грішно використовувати плоский шифер або багатошарову фанеру водостійку. Якщо грунти щільні, то арматурні каркаси укладають прямо в траншею, а опалубку роблять тільки для цокольної частини.

Дошки щільно розташовують на рівній поверхні, збивають в щити і міцно з’єднують з кілочками, забитими в землю. При влаштуванні опалубки слід суворо дотримуватися вертикальність установки щитів.

Армування заснування

Арматурний пояс в моноліті бетонного підстави забезпечує жорсткість і особливу міцність всієї конструкції. Він дозволяє фундаменту працювати на вигин без деформацій, сприймаючи вертикальне навантаження від стін. Просторові каркаси для армування стрічкового фундаменту можна самостійно виготовити в домашніх умовах.

Каркас являє собою чотири арматурних стержнів періодичного профілю, які кріплять у кутах сталевих хомутів прямокутної форми за допомогою в’язального дроту. Відстань між хомутами задається конструктивно, а діаметр рифлених стрижнів визначають розрахунковим методом.

Приготування і заливка бетоном

Розрахунок бетону

Для приготування бетонної суміші використовують піщано-гравійну суміш, гранітний щебінь і цемент М500. Суміш готують безпосередньо на будівельному майданчику в бетономішалках з електричним або механічним приводом. Марка бетону для самостійної заливки стрічкового фундаменту для будинку повинна бути не нижче М200.

Бетонування стрічкового фундаменту бажано виконувати безперервним способом з ретельним ущільненням булавою глибинного вібратора. Технологічний перерву під час виконання бетонних робіт не повинен перевищувати трьох годин. Бетонний масив вкривають вологозахисним плівкою і періодично поливають водою.

Гідроізоляційні роботи

Коли бетон набрав допустиму міцність, опалубку розбирають і приступають до виконання комплексу гідроізоляційних робіт стрічкового фундаменту. Для ізоляції вертикальної частини стрічкового фундаменту використовують гарячу бітумну суміш. Її рівномірно наносять на поверхню за допомогою спеціальних кистей.

Горизонтальну гідроізоляцію стрічкового фундаменту виконують з двох шарів руберойду, який укладають по всій поверхні масиву.

Фото стрічкового фундаменту

struction of a fence. Layout of the foundation for the fence.