Утеплення фундаментів: варіанти утеплення, інструкція по установці своїми руками + поради від майстрів для початківців

Дізнайтеся, як правильно утеплити фундамент своїми руками. Докладне керівництво та майстер-клас для початківців, варіанти теплоізоляції, правила, настанови, поради майстрів.

Для економії паливно-енергетичних ресурсів, підтримання у приміщенні комфортного температурно-вологісного режиму, збереження тепла активно використовується при будівництві будинків спосіб теплової захисту фундаменту. Утеплений фундамент не піддається дії негативних температур в зимовий період. Це створює в будинку комфортний мікроклімат, який сприяє активному відпочинку і здоровим бажанням.

Особливість теплової захисту заснування

В залежності від коефіцієнта теплопровідності теплоізоляційного матеріалу, кліматичної зони і розмірів фундаменту розрахунковим шляхом визначається кількість утеплювача. Прогресивні методи виконання робіт і сучасні матеріали дозволяють максимально скоротити втрати тепла.

Теплоізоляція методом екструзії спіненого полістиролу має досить високу кошторисну вартість. Ціна утеплення фундаменту висока, але вона компенсується явним зниженням витрат паливно-енергетичних ресурсів на опалення будинку.

Підготовчі роботи

Виконання робіт з утеплення фундаменту будинку зовні передують підготовчі заходи:

  • земляні роботи. По периметру будівлі викопують траншею шириною півметра на всю глибину фундаменту;
  • згладжування поверхні. Робочу поверхню вирівнюють цементно-піщаним розчином. Відхилення не повинні перевищувати 5.0 мм;
  • водний бар’єр. Може бути виконаний шляхом проклейки руберойду на бітумної суміші.

Матеріали для теплоізоляції

Для зменшення втрат тепла в ході експлуатації будівлі можуть використовуватися різні теплоізоляційні матеріали. Найбільш поширеними є:

  • спінений полістирол. Цей матеріал володіє низьким показником теплопровідності, зручний у використанні, легкий в монтажі. Висока вартість компенсується тривалістю експлуатації і теплоізоляційними властивостями плит;
  • плити з мінеральних волокон. Володіє високими теплоізоляційними властивостями, потребує додаткового захисту при монтажі плит;
  • керамзитовий гравій. Демократична ціна зробила цей матеріал затребуваним у забудовників з обмеженими фінансовими можливостями. З-за високої гігроскопічності можуть погіршуватися теплоізоляційні властивості матеріалу.

Рекомендації фахівців

При виконанні робіт з утеплення фундаменту з використанням полістирольних плит укладання слід виконувати в шаховому порядку, починаючи з нижнього ярусу. Плити обмазують гарячою бітумною мастикою і кріплять сталевими дюбелями до стіни.

Плити з полістиролу легко пошкоджуються дрібними гризунами, тому необхідно вкривати їх кількома шарами руберойду на бітумній мастиці. Використання незнімної опалубки при бетонуванні фундаменту з полістирольних пустотілих блоків дозволить відразу виконати теплоізоляцію підстави.

Порядок виконання робіт

Проект виробництва робіт передбачає розділ, в якому детально описується спосіб виконання теплоізоляційних робіт фундаменту. При самостійному утеплення фундаменту необхідно зовні будівлі викопати траншею. Ширина повинна бути не менше показника глибини промерзання грунту.

Тепер траншею слід заповнити теплоізоляційним матеріалом, з пошаровим ущільненням ручними трамбівками. Для захисту матеріалу від проникнення зливових стоків влаштовують вимощення з бетону, завширшки не менше одного метра. Щебеневу підготовку під вимощення просочують гарячою бітумною сумішшю.

Утеплення базальтової ватою

Цей теплоізолюючий матеріал виробляють з осадової гірської породи шляхом плавлення та отримання тонких волокон. На будівельний майданчик надходить такий матеріал в матах або плитах. За високі експлуатаційні показники, доступну ціну та низьку теплопровідність великою популярністю користується базальтова вата.

При монтажі рулонів мінеральної вати практично немає швів. Поверхня теплоізоляційного матеріалу покривають малярною сіткою і обштукатурюють жорстким цементним розчином М-100. Базальтова вата має властивість утримувати вологу, тому потрібна якісна вологозахисна плівка.

Утеплення плитного заснування

Підставу монолітної фундаментної плити повинна знаходити нижче позначки промерзання грунтів в даному регіоні. Вертикальну поверхню ретельно очищають від пилу, бруду, можливих напливів бетонної суміші і покривають декількома шарами гарячої бітумної мастики.

Тепер теплоізоляційні панелі щільно один до одного закріплюють на вертикальній поверхні фундаментної плити з допомогою сталевих дюбелів. Шви між плитами обробляють за допомогою монтажної піни. Для захисту від механічних пошкоджень плити обштукатурюють жорстким цементним розчином.

Технологія утеплення полістиролом

Спочатку слід підготувати поверхню стін фундаментних блоків з обох сторін. Вертикальні і горизонтальні шви ретельно зашпаровують цементним розчином і вирівнюють зачищену поверхню.

На всю поверхню фундаменту наносять кілька шарів гарячої бітумної суміші. Полістирольні плити кріплять з обох сторін фундаменту за допомогою кріпильних грибків. З зовнішньої сторони плити обробляють вологозахисним сумішшю. На внутрішню сторону спочатку кріплять малярську сітку, а потім штукатурять жорстким цементним розчином.

Теплозахист фундаментної стрічки

Для того, щоб зберегти тепло в будинку необхідно виконати теплову ізоляцію фундаменту з двох сторін. Самостійне утеплення стрічкового фундаменту піноплекс, є зрілим рішенням заматерелого домовласника.

Матеріал має низьку теплопровідність, достатню міцність при стисненні і абсолютно не вбирає вологу. Виконувати самостійно теплоізоляційні роботи зовсім не складно, достатньо подивитися відео про утеплення фундаменту і отримати консультації профільних спеціалістів.

Незнімна опалубка для теплоізоляції

Найбільш раціональним і зваженим рішенням при влаштуванні фундаменту під заміський котедж є використання незнімної опалубки з екструдованого пінополістиролу. Він має однорідну структуру, це дозволяє значно скоротити час виконання будівельно-монтажних робіт, не потрібно знімати і утилізувати опалубку.

Незнімна конструкція опалубки стрічкового фундаменту виконує захисну функцію по збереженню тепла і дозволяє заощадити до 11% теплової енергії. З’єднуються між собою теплоізоляційні плити за допомогою універсальних стяжок. Пінополістирольні плити мають високу ступінь міцності і хороші експлуатаційні характеристики.

Фото утеплення фундаменту