Вироби з сірників: поетапні схеми та описи для початківців, різновиди виробів своїми руками + фото-інструкція

Як зробити вироби з сірників своїми руками, майстер-клас з поетапними схемами для дорослих і дітей, фото кращих варіантів виробів.

Є всім відома приказка: «Сірники дітям — не іграшка!». Але дане твердження можна сміливо спростувати, розглянувши сірники в якості підручного матеріалу для дитячих виставкових робіт. Діти з особливим інтересом створюють різні вироби із сірників як самостійно, так і разом з батьками, так як зазвичай використання сірників дітьми дорослі намагаються обмежувати.

Робота з цим матеріалом не тільки цікава, але і приносить величезну користь: розвиває творчу фантазію, логіку дитини; розробляє дрібну моторику рук; привчає до зібраності і посидючості.

Чому варто вибрати сірники для виробів?

 • По-перше, це дешевий і доступний матеріал, у кожного в будинку знайдеться коробок сірників.
 • По-друге, дерев’яні брусочки мають однаковий вигляд і форму, з них можна майструвати акуратні і цікаві конструкції.
 • В-третіх, сірники можна поєднувати з іншими підручними матеріалами: овочами і фруктами, додавати в роботу пластилін, склеювати і розфарбовувати фарбами.

З чого почати роботу над виробами?

Керівництво для початківців

Необхідно підготувати матеріал (сірники). Їх можна використовувати як в цілісному вигляді, коли сірчані головки залишаються на стержні. Роботи з цілими сірниками частіше виконують діти старшого віку, так як вони вже знають техніку безпеки і можуть дотриматися всіх правил обережності. Для хлопців молодшого віку краще взяти підготовлені сірники: обпалені або очищені від сірчаних головок.

Далі підготувати інші допоміжні матеріали, такі як папір або картон, клей ПВА, пластилін, фарби. Можна підібрати відповідні овочі або фрукти, якщо їх використання передбачається у виробі.

Прості вироби із сірників для дитячого садка

Їжачок з сірників

 • Для виготовлення їжачка дитині можна запропонувати взяти за основу (тулуб звіра) половинку картоплини середніх розмірів, також підійде половинка груші.
 • На підготовлену поверхню, це може бути лист картону, пластикова тарілочка або ін., кладеться половинка картоплі (груші) — це буде тіло їжачка.
 • Далі на тіло встромляються голки — сірники без сірчаних головок. Кількість голок дитина може вибирати сам. Це заняття дуже захоплююче для дітей, вони з радістю наколюють сірники на основу.
 • Після підготовки спинки їжачка потрібно завершити роботу: оформити його мордочку, для цього треба намалювати очі і носик їжачка чорним фломастером. І все готово!

Конструктор із сірників та пластиліну

Прості і забавні саморобки дитина може змайструвати з сірників і пластилінових кульок. Поєднуючи сірники кружечками з різнокольорового пластиліну, можна створювати своєрідні вироби, як плоскі, так і об’ємні фігури. Дитина може підключити свою фантазію і придумати, яку фігуру і яким чином він буде майструвати, будь то дерев’яний чоловічок, будиночок або улюблену тварину.

Можна збирати різні композиції із сірникової конструктора і нести виріб із сірників на виставку в садок, або її фото.

Малюнок

З допомогою очищених сірникових ніжок легко і швидко виготовити оригінальний малюнок для виставки. Для цього спочатку треба придумати, що дитина хоче зобразити. Діти молодшого віку дуже часто малюють будинку, дерева і людей: маму, тата і себе. Ось таку стандартну картинку можна взяти за основу.

Для роботи потрібно підготувати лист картону, на якому буде намальований малюнок, а також клей ПВА і фарби або фломастери.

Покрокова інструкція:

 • На аркуші білого картону малюється будинок з невеликим парканом. Від будинку можна намалювати стежку, що йде до великого дерева — це може бути величезна ялина, під якою знаходиться сім’я або окрема людина.
 • Далі на лист наноситься клей і всі контури малюнка обклеюються сірниковими ніжками. Дитина може самостійно вибирати кількість, розмір, нахил і схему розташування сірників.
 • На останньому етапі, після підсихання клею, картина із сірників розфарбовується в різні кольори. Виходить яскрава виріб.

Вироби для дітей шкільного віку

Дітям постарше можна запропонувати виконати більш складні вироби. Сірники можуть бути як оброблені, так і цільні з сірчаними головками, в залежності від придуманої композиції.

Сніжинки частіше виготовляються взимку напередодні новорічних свят. За даною схемою діти можуть зробити новорічні сувеніри для близьких своїми руками.

Сніжинка або зірка

Для створення цікавої композиції у вигляді сніжинки або зірки потрібно підготувати додатковий матеріал у вигляді зубочисток, хоча можна обійтися і без них, використовуючи тільки сірники.

Покрокова інструкція:

 1. Потрібно підготувати трафарет сніжинки — вирізати з картону правильний восьмикутник.
 2. Далі слід розділити фігуру на сектори, приклеєними зубочистками: від центру до вершин восьмикутника. Краї зубочистки повинні виходити за межі фігури.
 3. Кожен сектор сніжинки заповнюється сірниками, вони приклеюються «спинка до спинки», напрям голівки сірника чергується: одна — вгору, друга — вниз. Клеїться все від центру до країв фігури. Крайні сірники повинні виглядати за трафарету контури.
 4. Центр готової сніжинки слід декорувати блискітками, мішурою або пінопластом для додання новорічного настрою виробі.

Хатинка

Об’ємна хатинка із сірників може стати не тільки цікавою виробом для дитини, але і декоративною прикрасою дитячої кімнати, зробленим своїми руками. Для роботи слід підготувати близько 8 коробок сірників, кілька зубочисток і 2 монети.

Етапи виготовлення:

 1. Два сірники, неочищені, викладаються паралельно один відносно одного, для надійності їх можна закріпити пластиліном.
 2. Зверху, перпендикулярно виставляються 6 сірників так, щоб їх головки і хвостики виходили щодо сторін перших двох сірників. Сірники, розташовані перпендикулярно, повинні знаходиться на одній відстані.
 3. Перший пласт готовий. Другий також виготовляється відповідно до перших двох пунктів з 6 сірників, але укладається перпендикулярно відносно першого ярусу.
 4. Далі робиться прошарок між двома ярусами з 4 сірників, складених по периметру.
 5. Робиться всього 6 фрагментів, що складаються з двох рядів з 6 сірників і одного з 4 сірників.
 6. Завершують виготовлення каркаса будинку 6 сірників, які кладуться паралельно один одному і 6 сірників, розміщених перпендикулярно їм.
 7. Для ущільнення каркаса необхідно прим’яти його боку нижню — рукою, а верхню — монетою. Далі встромляються 4 сірники по кутах будинку і потім по всьому периметру.
 8. Для оформлення даху будинку в кожному ряду щодо однієї з чотирьох стін будинку зі створенням нового шару зменшується по одному сірнику, таким чином формується похилий дах.

Після декількох тренувань по створенню будинків (хатинок) з сірників, діти зможуть швидко навчитися створювати свої власні оригінальні вироби для прикраси кімнати і в якості сувенірів для рідних і близьких.

Фото виробів із сірників