Як обрізати помідори у відкритому грунті своїми руками: інструкція, схеми, кращі методики

Опис самої ефективної і правильної методики обрізки помідорів своїми руками. Покрокове керівництво з реальними прикладами на фото і секретами від садівника.

Дача — це місце відпочинку, а також спосіб нагодувати всю сім’ю смачними і корисними овочами та фруктами. Досить популярним є вирощування помідорів. Цю ягоду можна додати в будь-яку страву, також воно володіє масою корисних властивостей і якостей. Але, займаючись розведенням помідорів, дачники часто замислюються над такими питаннями: обрізати помідори чи ні і як правильно їх обрізати?

Види помідорів

 • Індетермінантні — це високорослі рослини (ліани), що досягають до 1,5-2 метрів у висоту.
 • Детермінантні є середньрослими.
 • Супердетерминантные виділяють у групу низькорослих, але міцних кущів.

Для кожного виду підбирається свій спосіб правильного обрізання помідорів.

Причини обрізання помідорів

 • Освітлення. Кущам необхідне яскраве сонячне світло. При його нестачі кущі будуть тягнутися до сонця з-за чого можна буде отримати мало врожаю або не отримати нічого. Також якщо на кущ не буде потрапляти достатню кількість світла, плоди будуть дрібними і несмачними, навіть можуть згнити.
 • Хвороби. Різні захворювання, що впливають як на вегетативні частини рослин, так і на плоди, найчастіше поширюються в темних умовах, ніж при сонячному світлі.
 • Якість плодів. Велика кількість непотрібних пасинків і листя призведе до того, що всі сили, харчування та енергія будуть спрямовані на ріст пагонів, а не на дозрівання самих плодів.
 • Інструменти для обрізки

Розглянуті причини говорять про те, що помідори потрібно обрізати, тому варто звернути увагу на те, якими інструментами це можна робити.

Виділяють три основних інструменти:

 • великі ножиці використовуються для підрізання молодих саджанців;
 • садовий секатор — найбільш зручний у використанні інструмент. У інструменту є пружина, яка дозволяє легко розводити лезо в сторони;
 • звичайний ніж для надламування непотрібних стебел через лезо.

По закінченні робіт важливо пам’ятати про дезінфекції інструментів. Для цього підійдуть розчини: фурациліну, марганцівки і перекису водню.

Етапи в обрізанні помідорів

 1. Визначити різновид вирощуваної ягоди.
 2. Розпізнати пагін, який необхідно видалити. Вибирати потрібно крихітні тільки що з’явилися біля стебла відгалуження. Саме вони будуть забирати енергію в основних пагонів і не давати кущу плодоносити.
 3. Обов’язково видалити всі з’явилися пагони з листям, розташовані нижче початкового суцвіття. Це призведе до зміцнення самої рослини і більшого отримання корисних вітамінів і мінералів для плодів.
 4. Треба залишити товсті пагони. Якщо помідор має товсте стебло, то необхідно відщипувати тільки кінчик втечі, для запобігання пошкодження або загибелі всієї рослини.
 5. Прибрати пожовкле листя. Поява жовтих листя — нормальний стан для будь-якої рослини. Зрізати їх потрібно постійно для збереження здорового стану.
 6. Обрізати верхівку помідорів. Це необхідно робити для досягнення максимального зростання і збереження поживних речовин.

Стадії обрізки помідорів біля коренів

Перш ніж поставити запитання: чи можна обрізати помідори, необхідно звернути увагу, що цей процес починається ще з коренів.

 1. Пікіровка. До висадки в грунт необхідно дістати рослину з горщика, очистити його коріння від зайвої землі і відрізати їх третина.
 2. Висаджуючи помідори в ґрунт, знову треба обережно провести підрізування коренів, уникаючи пошкодження всього куща.

Обрізка пасинків

Пасинки — це бічні пагони, які виникають при розростанні пагонів. Якщо пасинки правильно обробити, то їх можна висадити в грунт для отримання нових рослин. Але городники говорять про те, що необхідно знижувати масу рослини для отримання ним більшої кількості корисних мінералів. Слід пам’ятати, що для запобігання загибелі помідорів необхідно користуватися спеціальними інструментами, а не руками.

Обрізання листя

Ще варто звернути увагу на те, як обрізати листя у томатів. Проводити обрізання листя необхідно з середини червня. Прибирати необхідно кілька нижніх листків для запобігання дотику з землею і неможливість переносу захворювань. Головне пам’ятати про те, що зав’язь повинна залишатися під листям для захисту від сонця та інфекцій, тому видаляти все листя не варто. Для забезпечення проходження сонця і повітря необхідно видаляти листя, починаючи з північної сторони рослин і в самій глибині.

Причини видалення листя

Розглянемо кілька причин, які відповідають на питання: обрізати чи листя у томатів?

 • листя розташовуються нижче квітучих кистей;
 • більша кількість листя розташовується в глибині куща і його північній частині;
 • своєю тінню листя перешкоджає росту і дозрівання плоду;
 • є передавачем інфекцій через розташування внизу.

Спосіб прищипування верхівки

Для збільшення маси рослини необхідно прищипувати його верхівку. Необхідно знайти точку росту і над суцвіттям видалити (щеп верхівку), обов’язково залишивши 2 листочка.

Обрізання помідорів в теплиці

Особливість вирощування томатів у теплиці — це рослинам залишають 1 стебло, для низькорослих рослин можуть залишити 2-3. Листя намагаються обрізати кожен 14-20 днів, а пасинки — кілька разів в тиждень.

Так як обрізати помідори в теплиці:

 1. вибрати денний час для робіт, щоб нанесені рани під час обрізання встигли затягнутися до вечора;
 2. видаляючи пасинки, необхідно залишити пеньок приблизно 1,5 см;
 3. обрізати пасинки, коли їх зростання досягає 5-6 см;
 4. дезінфікувати зрізані місця.

Можна багато сперечатися про те, чи треба обрізати помідори. Незважаючи на значну кількість переваг, частина городників проти даного методу. Для того щоб прийняти це просте рішення можна провести експеримент: один кущ обрізати у відповідності з інструкціями, а другий залишити без змін. Так можна буде на власному прикладі зрозуміти, що краще саме для ваших помідор.