Як визначити, чого не вистачає томатам за кольором листя – огляд кращих методів від садівника

Повний огляд з рекомендаціями досвідчених садівників, як визначити, чого не вистачає томатам за кольором листя. Опис усіх можливих варіантів хвороб томатів у відкритому грунті.

Рослини живляться мінеральними речовинами. Для будь-якого городника гостро стоїть питання, як візуально визначити дефіцит корисних речовин і зберегти культуру в оптимальному стані на всьому протязі життя. Томати вимагають рясного живлення для повноцінного росту, плодоношення, тому дуже важливо своєчасно дізнатися про дисбаланс і внести додаткові речовини. Дефіцит мікроелементів у томатів проявляється зовні, тож впорається з проблемою можна досить швидко.

Основні речовини

Деякі мінерали відповідають за життєздатність і ріст рослин. Серед них: калій, фосфор, азот. Не менш важливими є такі речовини, як йод, марганець, бор, мідь, магній. Поживні речовини для томатів повинні міститися в добривах, особливо якщо грунт бідна або виснажена. Достатня кількість елементів забезпечує:

  • високу схожість насіння;
  • гармонійний ріст рослини;
  • своєчасне цвітіння;
  • рясний урожай;
  • стійкість до несприятливих температурних умов;
  • стійкість до збудників захворювань.

Кожна речовина бере участь в метаболізмі, забезпечуючи гармонійний ріст і врожайність. Недостатня кількість будь-якого елемента може призвести до хвороб рослини і навіть загибелі.

Нестача Азоту

Можна зрозуміти з допомогою листя томатів — чого не вистачає рослині. Брак найважливішого речовини, Азоту, проявляється згорянням листя по кромці, дорослі листя швидко опадають. Кущ витягується, стоншується і слабшає. Молоді листки ростуть невеликими, мають більш світле забарвлення з жовтим відтінком.

Для вирішення проблеми слід удобрити кущі сечовиною або іншим добривом містить мінерал.

Недолік Калію

Дефіцит Калію також позначається на стані листя. Вони скручуються, стають більш порізаними. Зріла листя засихає по краях і міняють колір. З’являються темні плями, які з часом утворюють на краю аркуша крайку.

необхідна підживлення селітрою, містить речовину, і обприскування розчином хлориду кальцію.

Недостатність Фосфору

Характерна ознака нестачі елемента – поява синього або фіолетового відтінку листя і стебла. Стебло стає більш щільним, але легко ламається, коріння стоншуються. Листя ростуть більш дрібними, скрученими, щільно прилягають до стовбура.

Рослину слід удобрити суперфосфатом або іншим складом з вмістом Фосфору.

Дисбаланс Марганцю

Листя набувають неоднорідне забарвлення, молоді – жовтіють з черешка. На аркуші чітко видно жилкування. У такому випадку можна використовувати перманганат калію у вигляді підживлення.

Нестача Бору

Чого не вистачає томатам, якщо цвітіння не приносить плодів? Бора. Цей елемент відіграє важливу роль при формуванні зав’язі і його нестача призводить до пустоцветности і опадання квітів. Також симптоми нестачі елемента включають ламкість листя, відмирання верхівки рослини, утворення бічних стебел.

Під час цвітіння слід обприскати кущі розчином борної кислоти.

Дефіцит Міді

Нестача металу також призводить до обпадання квіток. Листя ростуть більш дрібними, набувають синюватого відтінку. Доросла листя скручена, млява, втрачає пігментацію, кінчики часто біліють. Впорається з проблемою можна обприскуванням мідним купоросом.

Недолік Магнію

Брак речовини призводить до пожовтіння жилок. Листові пластини здобувають червонуватий відтінок або більш темне забарвлення. Дефіцит речовини виявляється найчастіше у період навязки плодів. Для відновлення балансу слід обприскати кущ розчином англійської солі або магнію нітратом.

Дефіцит Заліза

Недостатня кількість металу призводить до зміни пігментації листя – від зелено-жовтого до майже білого кольору, із збереженням зеленого жилкування. Рослина уповільнює або припиняє ріст, верхівка жовтіє і засихає. Томати обприскують залізним купоросом.

Нестача Кальцію

Визначити дефіцит речовини можна за станом плодів – верхня частина чорніє, сохне. Плід відмирає або не визріває. Листя темніє, наростаючі – стають млявими, з жовтуватою кромкою і плямами. Запобігти проблему можна обробивши рослина кальцієвою селітрою в період цвітіння і зав’язі.

Захворювання культури

Визначити, чого не вистачає томатам можна по захворювань рослини.Наприклад, борошниста роса сигналізує про те, що земля перенасичена Азотом, а Калію і Фосфору не вистачає. У період вегетації рослини їх слід кілька разів підгодовувати добривами, що містять елементи.

Біла гниль — хвороба, що вражає рослина при нестачі металів: Цинку і Міді. Дуже важливо обробити рослини сечовиною, цинком і мідним купоросом.

Бура плямистість може виникнути, якщо кущах не вистачає Йоду. Особливо небезпечна хвороба швидкістю розвитку — протягом декількох днів здорові рослини можуть пожовтіти, втратити листя і плоди. Тому слід уважно відстежувати стан томатів, звертаючи особливу увагу на нижнє листя, щоб зупинити захворювання.

Як зрозуміти, що томату не вистачає? Тут допоможуть зовнішні ознаки, ріст рослини, рясність цвітіння і кількість зав’язі. Практично будь-який дефіцит речовин можна заповнити, якщо вчасно звернути увагу на стан рослини.