Як зробити коптильню гарячого копчення своїми руками – інструкція від А до Я (120 фото)

Огляд кращих ідей по створенню практичною і функціональною коптильні гарячого копчення своїми руками. Інструкція з розмірами і готовими кресленнями, а також фотографії з описом від майстрів.

чи Знайдеться людина, яка б не любила копченості? Якщо так, то таких людей буде дуже небагато. Лікарі говорять про шкоду подібних продуктів, і в цьому вони праві, але зате як смачно насолоджуватися пікантним смаком страв з копченостями!

Власники заміських будинків, після облаштування житла, займаються оформленням місць для відпочинку (альтанок, лавок тощо), а також і розміщенням домашніх коптилен для гарячого копчення. Це та конструкція, яка допоможе кулінарам-любителям порадувати домочадців і гостей незвичайно смачною їжею з запалі з жару.

Процес

Сама процедура копчення надзвичайно проста – необхідний тільки дим, відповідна температура для рівномірного нагріву, риби, сиру, сала, овочів або м’яса.

Не потрібно великого розуму, щоб придбати необхідний апарат. Потрібні тільки кошти. На сайтах різних фірм та магазинів, які займаються реалізацією заводських установок, розміщено величезну кількість фотографій коптилен гарячого копчення. Асортимент настільки широкий і різноманітний, що кожен знайде апарат на свій смак і гаманець.

А може варто задуматися про виготовлення коптильні своїми руками? Це не дуже складний процес і не вимагає наявності якихось особливих навичок і вмінь.

Види установок

Існує три основних типи коптилен:

 • збудовані або розташовані вертикально, так звані шахтні;
 • розміщені горизонтально, як тунелі;
 • мають форму ящика або як їх ще називають – камерні.

Розглянемо докладніше, де і за яких обставин найкраще розміщувати в домашніх умовах той чи інший тип коптильні гарячого копчення.

Шахтний варіант

У тому випадку, якщо сім’я проводить на дачі багато часу має сенс зупинитися на вертикальній конструкції. Доведеться виконати достатню кількість робіт, але зате будете мати стаціонарну установку.

Шахтну конструкцію можна виготовити з листів сталі або цегли. Справа ця трудомістка, починати доведеться з закладки фундаменту. Опис процесу виготовлення може і не допомогти в роботі. Недарма кажуть, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Якщо вже точно бажаєте мати на своїй присадибній ділянці капітальну коптильню, рекомендуємо знайти на просторах всесвітньої павутини відео і перегляньте його.

Майстри, і професіонали, і «кулібіни», з задоволенням діляться своїми успіхами і викладають на ютубі цікаві ролики з покроковими інструкціями.

Набагато простіше виготовити коптильню з відра або бочки.

Бочка-коптильня

Виходить прекрасна, містка камера для гарячого копчення. Крім основи (бочки) знадобляться:

 • лист металу товщиною до чотирьох міліметрів;
 • зварювальний апарат;
 • ножиці по металу;
 • дриль;
 • по парі петель і металевих ручок;
 • шматок труби;
 • ніжки з металу;
 • шматки арматури або залізні прути.

Особливо «заморочуватися» з бочкою не доведеться – підійде будь-яка.

Хід роботи

Почати процес виготовлення треба з підготовки креслення (схеми) коптильні гарячого копчення. План настільки простий, що його можна тримати «в голові», ну а на всяк випадок креслення можна нанести на листок паперу. Отже:

 1. З металевого листа вирізається коло рівний діаметру бочки.
 2. Подумки розділивши бочку на три частини, приварюємо зсередини коло до нижньої частини.
 3. днище проробляється кілька невеликих отворів. Вони необхідні для створення тяги і видалення продуктів горіння.
 4. У тій частині бочки, де буде знаходитися топка, вирізається невелика отвір для дверей.
 5. Приварюються петлі і ручки на дверцятах, а до основи бочки ніжки, щоб підняти конструкцію над землею і забезпечити вільний доступ повітря.
 6. днище проробляється отвір для труби, необхідної для видалення диму.
 7. Замість піддону використовується кришка від бочки. Її встановлюють на висоті близько двадцяти сантиметрів усередині конструкції. До імпровізованому піддону приварюється ручка – так їм буде набагато зручніше користуватися.
 8. З шматків арматури (краще з металевих прутів) зварюється решітка.

Пристрій для гарячого копчення готово. Замість верхнього покриття (кришки з заліза або дерева) можна використовувати навіть простий мішок з щільного матеріалу.

Горизонтальний варіант

Виходячи з особливостей ландшафту дачної ділянки можна змайструвати тунельну коптильню. Такий тип установки підійде до тих ділянок, де є невеликі схили.

Наявність невеликий височини на ділянці необов’язково, але бажано, оскільки таким чином забезпечується стабільне утворення диму.

Слід зазначити, що регулювати температуру в подібній коптильні гарячого копчення неможливо. Однак, якщо спорудити спеціальну камеру, то продукти, надіслані на копчення, можна розміщувати на декількох рівнях.

Користуватися горизонтальній коптильнею можна сім-вісім годин поспіль. Якщо довжина пристрою перевищує сім метрів в ній одночасно розміщується два-три види продуктів.

Суть процесу копчення полягає в наступному. Дрібна тріска тліє, дим спрямовується в горизонтальний канал в кінці якого розміщуються продукти.

Виготовлення

Існує два варіанти горизонтальних коптилен: переносні і стаціонарні.

Перший вид – компактний прилад, який можна брати з собою при виїзді на природу.

Другий варіант – масивний, має великі габарити і виготовляється під мангал.

Коли у нас йде мова про власників заміських ділянок зупинимося на другому варіанті – як виготовити найкращу коптильню гарячого копчення тунельного типу.

Перед початком роботи необхідно підготувати наступні матеріали:

 • мангал;
 • топку (викопати в землі або викласти з цегли);
 • петлі, ручки і куточки;
 • трубу;
 • решітку і піддон;
 • ножиці по металу і зварювальний апарат;
 • металевий лист.

Підготувавши все необхідне, можна приступати до збірки.

Покрокова інструкція

 • Крок № 1. З металевого листа вирізається два кола. Один приварюється наглухо.
 • Крок № 2. Друге коло виконує роль дверцята. До нього необхідно попередньо приварити петлі і ручку.
 • Крок № 3. Куточки приварюються зсередини, трохи нижче центру виробу. Вони послужать опорою для решіток.
 • Крок № 4. Наступний ряд куточків (нижче першого) стане направляючим елементом для піддону.
 • Крок № 5. Зваривши із залізних прутів решітку розмістіть її у конструкції.

Залишиться помістити виріб на мангал (підготовлену з цегли пічку), розпалити дрова і почати приготування їжі.

Якщо за основу апарату взята труба діаметром в 30 і довжиною 50 см, то така конструкція забезпечить партією м’яса, риби або птиці компанію з п’яти-шести чоловік.

Камерні коптильні

Подібний тип пристрою являє собою своєрідний гібрид перших двох апаратів. Тобто якщо горизонтальну коптильню (з ухилом на 10-30 градусів) доповнити вертикальною шахтою, вийде класичний варіант камерного пристрою.

Розміри коптилен для гарячого копчення подібного типу можуть бути самими різними, але близьким до ідеалу вважається оформлення вертикальної шахти діаметром близько одного і висотою до двох з половиною метрів.